Interference prediction and minimization techniques in mobile communication systems
Gezgin iletişim sistemlerinde girişim hesaplanması ve azaltılması teknikleri
- Tez No: 65151
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
gezgin iletişim sistemlerinde girişim hesaplanması ve azaltılması teknikleri ÖZET 1946 yılında St. Louis, Missouri'de hizmete verilen ilk mobil telefon sisteminden bu yana, mobil telekomünikasyon endüstrisi bir çok gelişmeler göstermiş ve bütün dünyada bir çok farklı sistem kullanılmıştır. Dijital hücresel bir sistem olan Global System for Mobile Communications (GSM), 1991 yılında Avrupa ülkeleri tarafından kabul edilmiş, kasa bir sürede bütün dünyada birçok ülke tarafından kullanılmaya başlamıştır. Hücresel sistemlerin, ana prensibi frekansın tekrar kullanımı olduğu için, mobil şebekeyi planlarken, baz istasyon yer seçimi, yüksekliği ve elektromanyetik dalga yayılımını etkileyecek diğer faktörleri belirlerken hassas bir çalışma yapılmalıdır. Bu tezde, dalga yayılımı ve girişim incelenmiş ve girişimi azaltabilecek faktörler verilmiştir. Frekans girişimine ek olarak, semboller arası girişim gibi diğer girişim çeşitleri ve harici gürültü tipleri incelenmiştir, İstanbul'un coğrafi bilgisi kullanılarak, TELSİM GSM şebekesinde dalga yayılımı ve girişimi benzeten bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Programa girilecek veriler, programın kullanıcı arabirimi sayesinde değiştirilebilir ve böylece farklı konfigürasyonlar için de dalga yayılımı ve girişim incelenebilir. Programdan alman sonuçlan şebekedeki gerçek durumla karşılaştırmak amacıyla bir dizi ölçüm gerçekleştirilmiştir. Program sonuçları ve ölçümler yardımıyla şebekedeki girişim olan yerler belirlendikten sonra, girişimi azaltacak bazı faktörler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the launch of the first mobile telephone service which was born in St. Louis, Missouri in 1946, mobile telecommunication industry has shown various developments, and variety of systems have been used all over the world. Global System for Mobile Communications (GSM), which is a digital cellular system, has been accepted by European countries in 1991, has also spread into many countries all over the world. Since the main principle of a cellular network is frequency-reuse, while designing the mobile network, precise attention must be paid on the configuration of the base station locations, height and other parameters which affect electromagnetic wave propagation. In this study, propagation and interference has been investigated and factors which might reduce the interference have been discussed. In addition to frequency interference, some other types of interference such as intersymbol interference, and various types of external noises have been discussed. A computer program has been developed to predict the propagation and interference in TELSİM GSM network using the terrain information for Istanbul. The inputs of the program may be changed by program's user interface anytime to investigate the propagation and interference for other configurations. A series of measurements have been performed to compare the simulated results with the current situation in the network. After finding out the places where the service quality suffers from interference by the help of simulation and measurement results, some factors which might reduce the interference are given.