Marital functioning and parenting in extended family living arrangements: A qualitative study in family buildings
Aile apartmanında yaşayan çiftlerin evlilik ilişkisi ve ebeveynlik deneyimleri: Nitel bir çalışma
- Tez No: 651528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada aile apartmanında yaşamanın romantik ilişki ve ebeveynlik üzerine etkisi, aile apartmanlarında yaşayan çiftlerin deneyimleri üzerinden incelenmiştir. Çalışma için 7 evli, en az bir çocuk sahibi ve en az bir yıldır eşlerden birinin ailesi ile aynı apartmanda yaşayan çiftlerin her biri ile görüşülmüştür. Çalışmaya katılan çiftlerin yaş ortalaması 41 olup 30 ve 46 arasında değişkenlik göstermekte; evlilik süreleri ortalama 19 yıl olup 9 ve 34 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Yaklaşık bir saat süren yarı yapılandırılmış görüşmeler katılımcıların her biri ile ayrı olmak üzere evlerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar aile apartmanında yaşamanın genel hayat deneyimlerine, çift ilişkilerine, ebeveynlik deneyimlerine ve sınır koyma biçimlerine etkilerini ifade etmişlerdir. Veri analizi tematik analiz yöntemiyle yapılmış, analiz sonucunda dört temel tema ortaya çıkmıştır. Bunlar Bir Destek ve Güvenlik Ağı Olarak Aile Apartmanları, Aile Apartmanında Roller ve Kurallar, Aile Apartmanında Müdahaleler, Aile Apartmanında Sınır Koyma Davranışları şeklinde isimlendirilmiştir. Çalışmanın verileri katılımcı deneyimlerinin aile apartmanının yapısına ve toplumsal cinsiyete göre değiştiğini, katılımcıların içinde bulundukları yapıya ve bağlama uygun olarak özerklik ve otonomi sergileme davranışlarında bulunduklarını göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, aile apartmanında ya da birbirine bağlı aile modelinde yaşayan danışanlarla çalışan psikoterapistlere faydalı bilgiler sunmaktadır. Sonuçlar alan yazına göre tartışılmış̧, kısıtlamalar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, relational and parenting experiences of living in a family building (FB) is interrogated through the experiences of couples. Seven married couples who had at least one child and have been living in family buildings at least for a year were selected for the present study. The participants' mean age was 41, ranging from 30-46, and their average marriage length was 19, varying between 9 and 34. The semi-structured interviews, which took approximately an hour, were held at the participants' apartments and conducted individually with partners. The participants expressed their living experiences in the family building, its effect on their general life, couple relationship, parenting practices and their boundary negotiations. Thematic analysis was carried out and the analysis of the interviews revealed four main themes: FB as a Network of Support and Safety, Roles and Rules of Conduct in the FB, Interference in the FB and Boundary Negotiations in the FB. The overall results of this study demonstrated that the participants' experiences were shaped by the structure of the family building and gender, and that the participants exerted and manifested their agency according to the characteristics and the context of the FB. The results provided useful information for clinicians who work with clients, living in FBs or interdependent families. The findings are discussed in the context of the existing literature, and limitations and suggestions for further studies are presented.