Prostat kanseri tanısında likert ve pı-radsölçeklerinin karşılaştırılması
Comparison of likert and pi-rads scales in thediagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 651551
  2. Yazar: İBRAHİM İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ŞENTÜRK GÜÇEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
PROSTAT KANSERİ TANISINDA LİKERT VE PI-RADS ÖLÇEKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI AMAÇ. Bu çalışmada prostat kanseri tanısında multiparametrik MR görüntülenmesinde Likert ve PI-RADS v2 ölçeklerinin gözlemci içi ve gözlemciler arası uyumunun değerlendirilmesi ve prostat kanseri görüntülenmesinde endorektal koil olmadan 1,5 T MR'ın tanısal performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM. Gleason 6 ve daha üstü evreye sahip prostat kanseri tanısı bulunan 53 olgu ve en az bir negatif TRUS eşliğinde sistematik prostat iğne biyopsisi bulunan 51 olguya ait MR görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Görüntüler olguların histopatolojik sonuçlarını bilmeyen üç bağımsız gözlemci tarafından değerlendirilmiştir. Gözlemciler arası ve gözlemci içi değerlendirmelerde her gözlemci çifti için Cohen's Kappa katsayısı hesaplanmıştır. Gözlemcilerin elde ettiği altı adet PI-RADS ve altı adet Likert skorlarının toplamı her hasta için hesaplanmış ve 1,5 T MR'ın prostat kanseri tanısında performansını değerlendirme amacı ile ROC eğrisi analizi kullanılarak AUC değerleri hesaplanmıştır. BULGULAR. Gözlemci içi değerlendirmede Likert skorlaması için Kappa değerleri 0,34-0,54 ve PI-RADS v2 skorlaması için Kappa değerleri 0,43- 0,57 olarak hesaplanmıştır. Gözlemciler arası değerlendirmede PI-RADS ve Likert skorlama sistemlerinde sırası ile κ=0,27-0,43 ve κ=0,21-0,43 değerleri elde edilmiştir. 4 ve üzeri skorlamada Kappa değerleri PI-RADS v2'de gözlemci içi değerlendirmede κ=0,59-0,71 ve gözlemciler arası değerlendirmede κ=0,48-0,67 olarak hesaplanmıştır. Likert skorlamasında 4 ve üstü skorlamanın değerlendirilmesinde ise gözlemci içi değerlendirmede κ=0,54-0,69 ve gözlemciler arası değerlendirmede κ=0,42-0,75 değerleri elde edilmiştir. AUC, PI-RADS v2 skorları toplamı için %77, Likert skorları toplamı için %79 olarak hesaplanmıştır. ROC eğrilerinin karşılaştırmalı analizinde Likert ve PI-RADS skorlamaları arasında tanısal açıdan anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ. PI-RADS v2 skorlama sistemi Likert skorlama sistemine göre daha yüksek gözlemciler arası ve gözlemci içi uyuma sahip olsa da, her iki skorlama sisteminde de ortanın altında ve orta düzeyde uyum saptanmıştır. Likert ve PI-RADS v2 skorlama sistemleri arasında kanser tanısında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut değildir. Endorektal koil olmadan 1,5 T MR ile elde edilen multiparametrik MR görüntüleme prostat kanseri tanısında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF LIKERT AND PI-RADS SCALES IN THE DIAGNOSIS OF PROSTATE CANCER OBJECTIVE. The aim of this study was to compare the inter- and intraobserver variabilities of PI-RADS v2 and Likert scales in the evaluation of prostate cancer on multiparametric prostate MR imaging and to assess the performance of 1.5 T MRI without endorectal coil in the diagnosis of prostate cancer. METHODS. MRI findings of 53 patients who had histopathologic diagnosis of prostate cancer with a Gleason score of 6 or higher and 51 patients who had one or more negative TRUS guided prostate biopsy were evaluated retrospectively. The images were assessed by three independent observers blinded to histopathologic results of the patients. Intra-observer and inter-observer variabilities were evaluated by Cohen's Kappa coefficient for all possible pairs of observers. The sum of six PIRADS and Likert scores for each patient obtained from three observers were calculated and ROC curve analysis were used to determine AUC to evaluate diagnostic performance of 1.5T MR in the diagnosis of prostate cancer. RESULTS. Kappa values for Likert scores were 0,34-0,54 and kappa values for PI-RADS v2 were 0,43-0,57 for intra-reader reliability. κ=0,27- 0,43 and κ=0,21-0,43 for inter-reader variability were obtained for PIRADS v2 and Likert scoring respectively. Kappa values for 4 or higher PIRADS v2 scores were calculated and κ=0,59-0,71 for intra-observer and κ=0,48-0,67 for inter-observer variability were obtained. κ=0,54-0,69 for intra-reader and κ=0,42-0,75 for inter-reader reliability were obtained for 4 or higher Likert scoring. AUC was 77% for summed PI-RADS v2 scores and was 79% for summed Likert scores for determining Gleason 6 or higher prostate cancers. There was not a statistically significant difference in the comparison of Likert and PI-RADS v2 ROC curves. CONCLUSION. PI-RADS v2 scoring system has a higher inter-reader and intra-reader reliability comparing the Likert scoring, while both have a fair to moderate inter- and intra-observer agreement. Likert and PI-RADS v2 scoring has no difference in the diagnostic capability of prostate cancers. Multiparametric prostate MRI without endorectal coil can be useful with 1,5 T MRI systems in the diagnosis of prostate cancer.