Kolon-Rektum Cerrahisi Yapılan Hastalarda Yara Enfeksiyonu ve Etkileyen Faktörler
Wound Infection and Affecting Factors in Patients Who Had Undergone Colon-Rectum Surgery
  1. Tez No: 651552
  2. Yazar: AYDIN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kolorektal cerrahiye giden hastalarda morbiditenin en önemli nedenlerinden biri de CAE'larıdır. Bu çalışmada kolorektal cerrahi sonrasında CAE'u gelişimini etkileyen faktörleri ve preoperatif risk indeksleri olan SENIC (Study on the Efficacy of Nosocomial Infection Control) ve NNIS (National Nosocomial Infections Surveillance) ile postoperatif yara izlem metodu olan ASEPSIS'in etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Şubat-Eylül 2007 tarihleri arasında kolorektal cerrahi yapılan hastalar (n=91) klinik risk indeksleri ve postoperatif yara takibini içeren bir veri formu yardımı ile 21 gün süresince takip edildi. SENIC ve NNIS risk indekslerinin ASEPSIS ile korelasyonu yapıldı. Çalışma boyunca 12 CAE oluştu. CAE'larının tümü postoperatif 21 günlük süre içinde tanımlandı. Çalışmamızda SENIC risk indeksi ve ASEPSIS arasındaki korelasyon ilişkisi (rs=-0.022, P=0.83) ile NNIS risk indeksi ve ASEPSIS arasındaki korelasyon ilişkisi (rs =0.15, P=0.13) olup istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Yaş (P=0.034) ve hastanede kalış süresi (P=0.005) CAE için bağımsız parametreler olarak anlamlı bulundu. Kolorektal cerrahi uygulanan hastalarda ileri yaşın ve hastanede kalış süresinin CAE gelişiminde olumsuz etkileri olmaktadır. CAE'ları için preoperatif risk değerlendirme metodları olan SENIC ve NNIS, olası CAE'larının ameliyat öncesi dönemde belirlenmesinde düşük sensitiviteye sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections(SSIs) are ssociated with substantial morbidity in patients undergoing colorectal surgery. The aim of this study evaluation of risk factors for SSI in patients undergone colorectal surgery. Additionally, we aimed to examine correlation of preoperative SSI risk assessment methods SENIC (Study on the Efficacy of Nosocomial Infection Control) and NNIS (National Nosocomial Infections Surveillance) with ASEPSIS wound assessment scale. Patients who underwent colorectal surgery in our department from February 2007 to September 2007 were followed during 21 postoperative days with a chart which included clinical risk indexes and postoperative wound surveillance data. During the study period 12 SSIs were occured. All of these SSIs were determined within the 21days period after operations.The correlation between SENIC risk index with ASEPSIS and NNIS risk index with ASEPSIS were found statistically insignificant (rs=-0.022,p=0.083 and rs=0.15,p=0.13,respectively). Age (P=0.034) and length of hospital stay (P=0.005) were determined as significant independent parameters for SSIs. This study indicates the adverse effects of age and length of hospital stay on the development of SSIs. The low sensitivities of SENIC and NNIS methods on the preoperative determination of SSI are found remarkable.