Yüksek yapılarda çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik boyutunun incelenmesi: İzmir yeni kent merkezi örneği
Investigation of high-rise buildings in context of environmental and social sustainability: The case of İzmir new city center
- Tez No: 651591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BEGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küresel boyutta karşı karşıya kaldığımız ve dünyanın geleceğini tehdit eden, doğa tahribatı, doğal kaynakların hızla tükenmesi ve küresel ısınma gibi sorunlara çözüm olarak geliştirilen sürdürülebilirlik kavramı, diğer tüm disiplinlerde olduğu gibi mimarlık alanında da araştırılmakta ve uygulama yöntemleri geliştirilmektedir. Yapılar, yaşam döngüleri boyunca sadece doğal kaynak tüketimine sebep olmakla kalmayıp, aynı zamanda doğa tahribatına, büyük miktarda enerji tüketimine, zararlı gaz salınımına, iklim değişikliğine ve biyoçeşitliliğin azalmasına da neden olmaktadır. Özellikle yüksek yapıların, büyük ölçekleri ve barındırdıkları fazla nüfusları sebebiyle yapım evresinden, yıkım evresine kadar, tüm yaşam döngüleri boyunca çevresel yükleri ve kentsel etkileri diğer yapı türlerine göre daha fazladır. Bu bağlamda, yaşadığımız yüzyılda sayıları büyük bir hızla artmaya devam eden yüksek yapılarda, sürdürülebilirlik kavramının araştırılması hem yaşadığımız doğal çevrenin hem de kentlerin devamlılığının sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında, yüksek yapılarda sürdürülebilirlik kavramı çevresel ve sosyal boyutlarıyla bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Yüksek yapı, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarından başlanarak, sürdürülebilir mimarlık konusu irdelenmiş ve yüksek yapılarda sürdürülebilirlik stratejileri için kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Yüksek yapı sürdürülebilirliğine yönelik geliştirilen kavramsal çerçeve, çalışma kapsamında İzmir, Bayraklı bölgesinde yapılan alan çalışmasında incelenen yüksek yapıların çevresel ve sosyal etkilerinin saptanmasında ve değerlendirilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, urban sprawls, natural sources shortage, air pollution, global warming, global conflict, and similar problems have been the major problems that threatened the future of the world. During the recent years, as a solution for these problems, the term of 'sustainability' has gained importance and visibility in architecture as in all other disciplines. The constructions not only cause natural resource consumption, but also cause large amount of energy consumption, harmful gas emissions, and climate change throughout their life cycles. Especially, high-rises have more impact on the environment and the city than other types of buildings due to their height and population. As rapid urbanization, population growth, and scarcity of land, high-rises have become seen as a solution as a vertical city paradigm. Moreover; tall buildings have become a symbol of growth, prosperity, and development of the cities over the time. Accordingly, there has been an unrivaled increase in the number of tall buildings in the last decade Thus, there is an increasing need for sustainability research on high-rises. The sustainability of tall buildings is a crucial issue for the future of the cities and the world. This research provides a comprehensive approach to achieve sustainability for tall buildings by including its environmental and social dimensions. The study focuses on the physical and social environmental impacts of high-rises and provides a conceptual framework to evaluate the environmental and social impacts of tall buildings. Within the scope of the study, three tall buildings in Izmir, Bayraklı region, are examined in terms of environmental and social sustainability within the created conceptual framework.