Aquaporin IV pozitif nöromiyelitis optika spektrum bozukluğu hastalarında klinik ve radyolojik özellikler
Aquaporin IV positive neuromyelitis optica spectrum disorders clinical and radiological characteristics
  1. Tez No: 651590
  2. Yazar: ABDULSAMET ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR UYGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Nöromiyelitis optika spektrum bozukluğu (NMOSD) santral sinir sisteminin demyelinizan hastalıklarından biridir. Aquaporin 4 ve miyelin oligodendrosit glikoproteine karşı gelişen antikorlar, hastalık etyopatogenezinin anlaşılmasında önemli bir çığır açmıştır. Bu çalışmada aquaporin 4 antikor pozitif NMOSD içerisinde bulunan grubun klinik, demografik ve radyolojik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 1985 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında aquaporin 4 antikor pozitif NMOSD tanısı olan hastalar incelenmiş olup çalışmaya alma ve dışlama ölçütleri sonucunda 35 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hasta dosyalarından demografik ve klinik özellikleri ile radyoloji görüntülemeleri retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Hastaların kadın erkek oranı 16,5:1 ve ortalama başlangıç yaşı 35,72 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Neuromyelitis optika spectrum disorder (NMOSD) is one of the demyelinating diseases of the central nervous system. Antibodies against aquaporin 4 and myelin oligodendrocyte glycoprotein have made an important breakthrough in understanding the etiopathogenesis of the disease. In this study, it was aimed to determine the clinical, demographic and radiological characteristics of the group in aquaporin 4 antibody positive NMOSD. Material and Method: Patients with a diagnosis of aquaporin 4 antibody-positive NMOSD between January 1985 and May 2020 were studied, and 35 patients were included in the study as a result of the inclusion and exclusion criteria. Demographic and clinical features and radiology images were obtained retrospectively from the patient files. Results: The female to male ratio of the patients was 16.5: 1 and the mean age of onset was 35.72.