IVF yapılan düşük over rezervli hastalarda serum sRAGE düzeylerinin değerlendirilmesi
IVF yapılan düşük over rezervli hastalarda serum sRAGE düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 651597
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP SOYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Azalmış yumurtalık rezervi (DOR), yumurtalık folikülü miktarı ve kalitesindeki düşüş nedeniyle yardımcı üreme teknolojilerinde zayıf bir prognostik faktördür. Gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE'ler), indirgen şekerler ve protein, nükleotid ve lipidlerin amino grupları arasındaki enzimatik olmayan reaksiyonlardan kaynaklanan prooksidan metabolik türevlerdir. Gelişmiş glikasyon son ürünleri (sRAGE) için çözünür reseptör, AGE'lere bağlanarak pro-inflamatuar olay kademesini önleyen ve böylece AGE-RAGE eksen aktivasyonunun zararlı etkilerini nötralize eden bir tuzak reseptör olarak kabul edilir. Çalışmanın amacı DOR olan genç kadınlarda dolaşımdaki sRAGE düzeylerini belirlemek ve kontrolleri karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif vaka-kontrol çalışması, üçüncü basamak bir merkezin infertilite ünitesinde Şubat 2020 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. DOR (n = 40) ve açıklanamayan veya tubal faktör infertilitesi (n = 40) ile in vitro fertilizasyon (IVF) geçiren seksen kadın çalışmaya dahil edildi. Dahil edilme kriterleri yaş 35, açıklanamayan veya tubal faktör kısırlığı olan kadınlar (hidrosalpinks hariç) veya DOR idi. Birincil sonuç ölçüt serum sRAGE seviyeleriydi. İkincil sonuç ölçütleri antimüllerian hormon (AMH) seviyesi, antral folikül sayısı (AFS), kullanılan gonadotropinlerin toplam dozu ve alınan oosit sayısıdır. Bulgular: AMH seviyeleri ve AFS, kontrol grubuna kıyasla DOR grubunda anlamlı olarak daha düşüktü. HCG günündeki folikül sayısı ve alınan oosit sayısı, DOR grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Diminished ovarian reserve (DOR) is a poor prognostic factor in assisted reproductive technologies because of decline in ovarian follicle quantity and quality. Advanced glycation end products (AGEs) are prooxidant metabolic derivatives that arise from non-enzymatic reactions between reducing sugars and amino groups of proteins, nucleotides, and lipids. The soluble receptor for advanced glycation end products (sRAGE) is regarded as a decoy receptor that prevents pro-inflammatory cascade of events by binding to AGEs, thereby neutralize the deleterious effects of AGE-RAGE axis activation. The purpose of the study was to determine circulating sRAGE levels in young women with DOR and to compare controls. Material and Methods: This prospective case-control study conducted between February 2019 and August 2020 in infertility unit of a tertiary center. Eighty women undergoing in vitro fertilization (IVF) with DOR (n = 40) and unexplained or tubal factor infertility (n = 40) were included in the study. Inclusion criteria were age <35, BMI <25, women with unexplained or tubal factor infertility (except hydrosalpinx) or DOR. The primary outcome measure was serum levels of sRAGE. The secondary outcome measures were antimullerian hormone (AMH) level, antral follicle count (AFC), total dose of gonadotropins used and number of oocytes retrieved. Results: AMH levels and AFC were significantly lower in DOR group compared with controls. The number of follicles on day of hCG and the number of oocytes retrieved were significantly lower in DOR group than those in control group. Women with DOR had significantly lower sRAGE levels as compared to controls (542.55 ± 214.75 vs 1250.64 ± 369.91, respectively; P < .01). Serum sRAGE levels were positively correlated with serum AMH and AFC (r = 0.952 P < .001, r = 0,837 P < .001; respectively). There were positive corrections between sRAGE and number of follicles on day of hCG, number of oocytes retrieved, and E2 level on hCG injection day. Conclusion: The present study demonstrated that sRAGE levels are predicted ovarian reserve as manifested by the serum AMH and AFC. sRAGE levels might be able to serve as a promising marker of ovarian aging. Further studies are warranted to determine implication of sRAGE for female reproduction.