Option pricing using the monte carlo simulation model
  1. Tez No: 65160
  2. Yazar: MUHAMMET PERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PİNHAS DAVİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı stokastik volatiliti ve stokastik faiz oranı varsayımları altında opsiyon fiyatlandırma problemini çözmektir. Bu Opsiyon fiyatlandırma probleminin çözümü için Monte Karlo benzetim modeli kullanılarak dört algoritma yazılmıştır. Opsiyon fiyatları, volatilitenin hisse senedi fiyatı ile arasında korelasyon katsayısı olduğu durumlar için hesaplanmıştır. Kullanılan algoritmalar 1.1.1996 ve 1.1.1997 tarihleri arası için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası endeksi ve hisse senetleri üzerine uygulanmıştır. Enflasyonist ekonomilerin opsiyon marketi üzerine olumsuz etkileri 01.01.1996- 01.01.1997 zaman aralığı için incelenmiştir. Bu zaman aralığında“cali”opsiyon fiyatları Monte Karlo benzetim modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Daha sonra opsiyon fiyatlarının ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası endeksinin volatilitileri karşılaştırılmıştır. Böylece, bu çalışma faiz oranının opsiyon fiyatlarının volatilitesine nasıl etki ettiğini araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to analyze the option pricing problem which assumes stochastic volatility of the stock price and a stochastic risk free interest rate. Four algorithms are written in order to solve this option pricing problem using the Monte Carlo simulation model. The option prices are estimated for the case in which the volatility is correlated with the stock price. The algorithms used are implemented on the Istanbul Stock Exchange index and stocks for the period 01.01.1996 and 01.01.1997. The negative effects of inflationary economy for the option market are also examined for the period 01.01.1996 and 01.01.1997. In this time period, call option prices are estimated using the Monte Carlo simulation model, and then, volatilities of the option prices and Istanbul Stock Exchange index are compared. So, this study examines how a risk free interest rate affects the volatility of the option price.