GDM tanısı alan hastalarda ıl-6 ve IL-27 düzeylerinin incelenmesi
Eveulation of OL-6 and IL-27 levels in patients with A diagnosis of GDM
- Tez No: 651601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA NUR İNCESU ÇİNTESUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM), gebelik sırasında ortaya çıkan ya da keşfedilen karbonhidrat intoleransı olarak tanımlanmaktadır. GDM prevalansında son yıllarda tüm dünyada artış görülmektedir. Prevalanstaki artışın en önemli nedenleri; maternal obezite ve ileri anne yaşı olarak gösterilmektedir. Bu prospektif vaka kontrol çalışmasında Interlökin-27 (IL-27) düzeyinin GDM ile ilişkisinin ortaya konulması ve Interlökin-6 (IL-6)'nın IL-27 düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca GDM hastalarında IL-6 ve IL-27 düzeyleriyle yeni bir antropometrik ölçüm olan gövde yuvarlaklık indeksi (GYİ) ilişkisinin de incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gestational Diabetes Mellitus (GDM), one of the most common medical complications of pregnancy, is defined as carbohydrate intolerance that occurs or is discovered during pregnancy. GDM prevalence has been increasing all over the world in recent years The most important reasons for the increase in prevalence are accepted as maternal obesity and advanced maternal age. The aim of this prospective case control study is to investigate the relationship between Interleukin-27 (IL-27) levels and GDM and to determine the association with Interleukin-6 (IL-6) and IL-27 levels. In addition, the second aim is to investigate the relationship between IL-6 , IL-27 levels in GDM patients and their relation to body roundness index (BRI), which is a new anthropometric measurement. Materials and Methods: Fourty women with gestational diabetes and fourty healty pregnant women were included in the study.