Acı̇l servı̇ste akut bronşı̇olı̇t tanılı hastaların tedavı̇ yaklaşımlarının değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of treatment approaches of patients with acute bronchiolitis diagnosis in the emergency department
- Tez No: 651602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve amaç: Akut bronşiolit süt çocuklarında görülen sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu, bronşiollerin inflamasyonu ile karakterize bir alt solunum yolu hastalığıdır. Akut bronşiolit pediatrik acil servislere süt çocuklarının özellikle kış aylarında en sık başvuru sebeplerinden biridir. Bronşiolit hastalarının tedavisi genel olarak destek tedavisidir. Pek çok merkezde bronşiolit tedavisinde tanı ve tedavi kılavuzuna uyumun düşük olduğu yönünde gözlemsel bilgiler mevcuttur. Bu çalışmada kronik hastalık öyküsü olmayan daha önceden sağlıklı olan akut bronşiolit hastalarında kendi çocuk acil ünitemizin tedavi yaklaşımını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ileriye dönük (prospektif) olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 1 Şubat 2020 ile 1 Mart 2020 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Haydarpaşa Numune Hastanesi acil serviste akut bronşiolit tanısı ile müşahede de gözlem altına alınan, yaşları 1-36 ay arasında değişen 178 hasta alındı. Acil servise başvuran bronşiolit tanısı alan hastalarının yaş ve cinsiyetleri kaydedildi. Hastaların kalp tepe atımları, dakika solunum sayıları, parmak ucu oksijen saturasyonları kaydedildi. Hasta acil müşahede dosyası incelendi. Hastayı değerlendiren sorumlu acil doktoru tarafında istenen tetkik var ise kaydedildi. Verilen tedaviler kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 178 hasta alındı. 102'si (%57,3) erkek ve 76'sı (%42,7) kız hasta idi. Çocukların yaşları ortalaması 14,44±10,48 ay idi. Çocukların kalp tepe atıp hızları dakikada 88 ile 200 arasında değişmekte olup, ortalaması 119,05±20,36 ve medyanı 114'dü. Saturasyon değerleri 85 ile 100 arasında değişmekte olup, ortalaması 97,63±2,22 ve medyanı 98'di. Solunum sayıları dakikada 22 ile 74 arasında değişmekte olup, ortalaması 38,48±11,14 ve medyanı 36'dı. Çocukların %10,1'inde taşikardi ve %40,4'ünde taşipne görüldü. Çocukların %71,3'ünden akciğer grafisi, %32,6'sından hemogram, %32,6'sından CRP, %29,8'inden karaciğer fonksiyon testleri, %29,8'inden böbrek fonksiyon testleri, %29,8'inden elektrolit ve %13,5'inden kan gazı tetkikleri istenmişti. Çocukların %6,7'sine oksijen, %18,5'ine sıvı, %96,1'ine inhale salbutamol, %30,3'üne ipratropium bromid, %1,1'ine adrenalin, %52,8'ine inhale kortikosteroid, %25,8'ine sistemik kortikosteroid, %19,1'ine antibiyotik tedavileri uygulanmıştı. Hipertonik salin tedavisi hiçbir hastaya uygulanmamıştı. Sonuç: Bu çalışmada çocuk acil servisimize başvuran akut bronşiolit hastalarından tanı koymak için radyografi ve laboratuvar tetkikleri yüksek oranlarda istenmektedir. Tedavide etkinliği kanıtlanmamış olmasına rağmen inhaler ve sistemik tedaviler kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Acute bronchiolitis is a lower respiratory tract disease seen in infants, often caused by viral factors and characterized by inflammation of the bronchioles. Acute bronchiolitis is one of the most common reasons for infants to present to pediatric emergency services, especially in winter. Treatment of bronchiolitis patients is generally supportive treatment. There is observational information about the low compliance with the diagnosis and treatment guidelines in the treatment of bronchiolitis in many centers. In this study, we aimed to evaluate the treatment approach of our own pediatric emergency unit in patients with previously healthy acute bronchiolitis without a history of chronic disease. Materials and Methods: Our study was carried out prospectively in the University of Health Sciences Turkey, Haydarpaşa Numune Health Application and Research Center, Department of Pediatrics. The study included 178 patients, aged between 1 and 36 months, who were observed with the diagnosis of acute bronchiolitis in the emergency department between February 1, 2020 and March 1, 2020. The age and gender of the patients admitted to the emergency department with a diagnosis of bronchiolitis were recorded. Heart peak beats, minute respiration rates, fingertip oxygen saturation of the patients were recorded. The patient's emergency room file was examined. If there was any examination requested by the responsible emergency doctor who evaluated the patient, it was recorded. Treatments given were recorded. Results: 178 patients were included in the study. 102 (57.3%) were male and 76 (42.7%) were female patients. The mean age of the children was 14.44 ± 10.48 months. The heart rate of the children ranged from 88 to 200 per minute, with an average of 119.05 ± 20.36 and a median of 114. Saturation values ranged from 85 to 100, with a mean of 97.63 ± 2.22 and a median of 98. Respiratory numbers varied between 22 and 74 per minute, with a mean of 38.48 ± 11.14 and a median of 36. Tachycardia was seen in 10.1% and tachypnea in 40.4% of the children. The rates of chest radiography, hemogram, CRP, liver function tests, kidney function tests, electrolyte tests, blood gas requests from patients were 71.3%, 32.6%, 32.6%, 29.8%, 29.8%, 29.8%, 13.5%, respectively. The rates of oxygen, liquid, inhaled salbutamol, ipratropium bromide, adrenaline, inhaled corticosteroid, systemic corticosteroid, antibiotic treatments applied to patients were 6.7%, 18.5%, 96.1%, 30.3%, 1.1%, 52.8%, 25.8%, 19.1%, respectively. Hypertonic saline treatment was not applied to any patient. Conclusion: In this study, high rates of radiography and laboratory tests are required to diagnose patients with acute bronchiolitis admitted to our pediatric emergency service. Although its effectiveness in treatment has not been proven, inhalers and systemic treatments are used.