Erişkin yaş grubu hastaların D vitamini eksikliği hakkında bilgi, tutum, davranışları ve preparat kullanımları
Information, attitude, behavior and preparate usage of adult patients about vitamin D deficiency
- Tez No: 651603
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
D vitamini eksikliği birçok farklı semptom ve hastalığa zemin hazırlaması, kolaylıkla önlenebilir ve tedavi edilebilir bir durum olması nedeniyle takip ettiği nüfusu yakın gözlemleyen Aile Hekimliği'nin üzerinde hassasiyetle durması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle polikliniğe başvuran erişkin yaş grubu hastaların D vitamini eksikliği hakkında bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını, preparat kullanımlarını tespit ederek D vitamin eksikliğini önlemeyi amaçladık. Bu çalışmaya Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü kişiler dahil edildi. Çalışma için örneklem hesabı yapılmış ve gerekli sayı 310 bulunmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara, literatür taranarak oluşturulmuş yirmi altı maddeden oluşan anket formu yüz yüze uygulandı.
Özet (Çeviri)
Since vitamin D deficiency causes many different symptoms anddiseases and is also an easily preventable and treatable condition, it has become an issue that should be focused on by Family Medicine, who closely observes the population it follows. Therefore, we aimed to prevent vitamin D deficiency by determining the knowledge levels, attitudes and behaviors of the adult age group patients who applied to the clinic about vitamin D deficiency, and the use of preparates. Persons over 18 years old who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Hospital Family Medicine Clinic for any reason were included in this study. The sample was calculated for the study and the required number was found to be 310. A questionnaire form consisting of twenty-six items prepared by scanning the literature was applied face-to-face to the participants who accepted to participate in the study.