Generation and evaluation of self-simular traffic in computer networks
Bilgisayar ağları için özbenzeşimli trafik üretimi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 65166
  2. Yazar: ERCENK KERESTECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bilgisayar ağları üzerindeki trafik ile ilgili son ölçümlerde toplam trafiğin uzun dönem bağımlı olduğu ve özbenzeşimli karakteristikler gösterdiği gözlemlenmiştir. Ancak klasik Markov modelleri kullanıldığında toplam trafikte gerçekte olduğu gibi gözlemlenen karakteristiklere ulaşılamamaktadır. Gerçek trafikte gözlemlenen uzun dönem bağımlılığı ve ani çıkışları modelleyebilmek için farklı yaklaşım arayışları doğmuştur. Özbenzeşimli modeller bu tip arayışlara cevap verecek niteliktedir. Ancak özbenzeşimli modeller kullanılarak doğrudan izler üretebilmek modellerin karmaşıklığı ve hesap-yoğunluğu yüzünden bilgisayar ortamında yapılabilir değildir. Bu yüzden yaklaşık izler üretebilecek yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada özbenzeşimli modellerin özelliklerini takiben, bahsedilen yöntemlerden dördünün hesaplanabilirliği ve ürettikleri izler istatistiki açıdan incelenmiş, bunlardan üçünün kullanıldığı bir özbenzeşimli iz üreten yazılım paketi geliştirilmiştir. Ayrıca bu yöntemlerle oluşturulan izler üst üste bindirilerek oluşan izin özbenzeşim özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Observations on the actual traffic data collected on various networks revealed the fact that the network traffic is long-range dependent, synonymously self-similar. This uncovered the discrepancy between the classical Markovian models of the network traffic and the actual network traffic. Aggregation of the traffic generated from the individual sources modeled by conventional Markovian approaches generates an aggregate traffic which behaves like white noise, which is contrary to the observations. The need for employing alternative models of network traffic like self-similar models became evident. Since exact trace generation from self-similar stochastic models is computationally infeasible, algorithms generating approximations to the self-similar processes that are previously developed are discussed in this work. Comparisons and both statistical and computational evaluations of the algorithms are carried out. The properties of the software package developed for synthetic self-similar trace generation for computer simulations and statistical evaluations of the generated data are described. The results of aggregation of the different self-similar traces generated by the algorithms mentioned above are also explored.