Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların annelerinin bakım yükü ve bakım gereksinimleri
Care burden and care needs of mothers of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 651668
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, otizm spektrum bozukluk tanılı çocukların annelerinin bakım yükü, bakım gereksinimleri ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı araştırma tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Edirne il merkezinde bulunan iki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde tedavi gören otizm spektrum bozukluk tanılı çocukların bakımından sorumlu, 18 yaş ve üstü 54 anne oluşturdu. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür dayandırılarak geliştirilen, otizm spektrum bozukluk tanılı çocukların annelerinin bireysel özelliklerini ve otizm spektrum bozukluk tanılı çocukların özelliklerini içeren anket formu, bakım gereksinimleri anketi ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak toplandı. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for Social Sciences-Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) 17 paket programı kullanıldı. Araştırmada annenin yaşı, annenin eğitim düzeyi, aile eğitimi/danışmanlık alma durumu ve ayrımcılık/dışlanma yaşama durumu gibi değişkenlerin bakım verme yükünü etkilediği belirlendi. Bu değişkenlerin annenin bakım yükünü arttırdığı sonucuna varıldı. Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların annelerinin bakım yükünü azaltmak için annelerin bakım gereksinimlerini belirlemenin önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive, cross-sectional and relational research type to determine the care burden, care needs and related factors of mothers of children diagnosedwith autism spectrum disorders. The population of the study consisted of 54 mothers aged 18 and over, responsible for the children diagnosed with autism spectrum disorders, who were treated at two special education and rehabilitation centers in the city center of Edirne. The data of the study were collected as using the questionnaire form containing the individual characteristics of the mothers of children diagnosed with autism spectrum disorders and the characteristics of children diagnosed with autism spectrum disorders which was developed by the researchers based on the literature, care needs questionnaire and Zarit Burden Interview. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis.In the study, it was determined that variables such as mother's age, education level of the mother, family education/ counseling status, and discrimination/exclusion were affected by the burden of care. It was concluded that these variables increased the care burden of the mother. It was concluded that it is important to determine the care needs of mothers in order to reduce the care burden of mothers with children with Autism Spectrum Disorder.