Otizm annelerine dair bir etnografi: Çaprazlıklar, çatışmalar ve ittifaklar
An etnography of autism mothers: Transversalities, conflicts and alliances
  1. Tez No: 690657
  2. Yazar: DİLAN ALATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZDEN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların annelerinin gündelik yaşamları, çatışmaları ve kurdukları dayanışma pratikleri üzerine etnografik bir araştırmadır. Araştırmanın amacı, OSB'nin kadınların annelik deneyimleri üzerindeki etkilerini anlamak, onların çocuklarıyla, birbirleriyle ve genel olarak dünyayla ilişkilerini ne kadar ve nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymaktır. Teze temel teşkil eden bulgular, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat ve katılımcı gözlem gibi teknik ve yöntemlerle edinilmiştir. Bu bulgular daha sonra, otizm anneliğini betimlemek üzere birleştirilmiş ve anneler bu bulgular aracılığıyla otizm evreni içinde konumlandırılmıştır. Otizm evreninde otizm annelerinin etkinliklerini ve varoluşlarını anlamak için kurumsal analizden faydalanılmıştır. Göz önündeki daha somut kurumların yanı sıra, anneler ile otizm evrenindeki uzman kurumlar arasındaki ilişkiler, otizm anneleri arası ilişkiler ve bizzat otizm anneliğinin kendisi kurum olarak analiz edilmiştir. Bu analizin sonuçları, otizm anneliğinin dikey, yatay ve çapraz eksenleri olarak betimlenmiş, hem bir deneyim hem de bir kurum olarak otizm anneliğinin özgül yanları, nesnesi, oluşumu ve işleyişi gösterilmiştir. Sonuçta, otizm anneliği etrafındaki belli problemler ortaya konmuş ve otizm annesi olan kadınların mevcut pratiklerinden hareketle hem otizm anneliğinin hem de bakım mefhumunun ileriye dönük potansiyelleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an ethnographic research on the daily lives, conflicts and solidarity practices of mothers of children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD). The aim of the research is to understand the effects of ASD on women's experiences of motherhood, to reveal how much and how it transforms their relationships with their children, with each other, and with the world in general. The findings that form the basis of the thesis were obtained by techniques and methods such as semi- structured in-depth interviews and participant observation. These findings were then combined to describe autism motherhood, and mothers were positioned within the autism universe through these findings. Institutional analysis was used to understand the activities and existence of autism mothers in the autism universe. In addition to the more concrete institutions in sight, the relations between mothers and specialist institutions in the autism universe, relations between autism mothers, and autism motherhood itself were analyzed as an institution. The results of this analysis are described as the vertical, horizontal and diagonal axes of autism motherhood, and the specific aspects, object, formation and functioning of autism motherhood as both an experience and an institution were demonstrated. As a result, certain problems around autism motherhood were revealed, and the future potentials of both autism motherhood and the notion of care were discussed based on the current practices of women being autism mothers.