Kritik çocuk hastalarda vazoaktif ilaç kullanımı: Etkinlik ve yan etkilerin belirlenmesi
The use of vasoactive agents in critically ill pediatric patients: Determine the effects and side effects
- Tez No: 248636
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARABÖCÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kritik çocuk hastaların yetişkin hastalardan farklı hemodinamik ve metabolik özelliklere sahip olmaları, vazoaktif ajan seçiminde kilit rol oynamaktadır. Bu çalışmayla çocuk hastaların bozulan hemodinamisinin etkin şekilde düzeltilmesi, erken tanı, zaman duyarlı, hedefe yönelik tedavinin sağlanabilmesi ve yan etkilerin azaltılması için vazoaktif ajan ve ajan gruplarının kullanımının etkinlik ve yan etkilerinin belirlenmesi amaçlandı.Pediatrik yoğun bakım ünitesinde yatan, kriterlere uyan ve bir veya daha fazla vazoaktif ajan başlanan 103 hastanın hastalık ciddiyetleri, yaşamsal bulguları, böbrek fonksiyonları ve laboratuvar verileri ileriyedönük gözlemsel toplanarak değerlendirildi.Dobutaminin dopamin ile kombinasyonu çalışmamızda en düşük mortalite oranına sahip hasta grubunu oluşturdu (%8.3). Dobutaminin tek başına idrar miktarını istatistiksel olarak anlamlı artırması (p=0.002) doku perfüzyonunu diğer ajanlara göre daha iyi artırabileceğini düşündürdü. Bu durum pediatrik yaş grubunda kardiyak indeksin desteklenmesinin ön planda düşünülmesi gerektiğini desteklemektedir.Tek başına adrenalin kullanan grupta mortalite en yüksekti (%66.7). Adrenalin grubundaki vaka sayısının az olması, grupların homojen gruplar olmaması ve mortalite üzerine başka birçok parametrenin etkili olması nedeniyle sonuç tartışmalı olsa da dikkat çekmiştir. Adrenalin grubunda, literatüre uygun şekilde, diğer vazoakif ajan ve ajan gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kan laktatı yüksek gözlemlenmiştir. Bu yükseklik 0. ve 4. saatlerle sınırlı kalmıştır (p=0.048, p=0.036).
Özet (Çeviri)
It plays an important role in using vasoactive agents, that critically ill children have different hemodynamic and metabolic features from adult patients. The aim of this study is to determine the effects and side effects of the vasoactive agent and vasoactive agent groups while arranging the hemodynamia efficaciously and providing early diagnosis time-sensitive, goal-directed therapy.The seriousness of diseases, vital signs, renal functions and laboratory findings of 103 patients, which have been choosen according to inclusion criterias, are collected observationally and prospectively.The combination of dopamine and dobutamine has the least mortality ratio (%8.3) in our search. Dobutamine, alone increases the urine amount but not the other vasoactive agent and agent groups. (p=0.002). This means dobutamine seems to increase the tissue perfusion dramatically more than the other vasoactive agents. Suitable to the hemodynamic process of children, in critically ill pediatric patients, firstly cardiac index should be supported.The mortality ratio is highest in adrenaline group (%66.7). Because of the patient number is not enough in adrenaline group, the vasoactive agent groups are not homogeneously distributed and there are a lot of parameters effect the mortality, this impressive outcome is controversy. The blood lactate levels are higher than the other vasoactive agents and agent combinations at adrenaline group statistically significant at 0. and 4. hours (p=0.048, p=0.036).