Ratlarda postoperatif cerrahi yapışıklıklarda sarı kantaron yağının (Hypericum perforatum) fibrinolitik aktivite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of hypericum perforatum oil on fibrinolitic activity in postoperative surgical adhesions in rats
  1. Tez No: 651675
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDURSUN KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CANSEL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Postoperatif adezyonlar, intestinal obstruksiyon, infertilite, abdominal ve pelvik ağrılar gibi ciddi komplikasyonları olan klinik bir problemdir. Yapılan araştırmalara rağmen henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Postoperatif adezyonların önlenmesi için sağlıklı bir fibrinolitik sistem bulunması gerekir. Fibrinolitik sistem, doku plazminojen aktivatörü (tPA) ve ürokinaz plazminojen aktivatörünün (uPA) yükselmesiyle aktive olur ve plazminojen aktivatör inhibitörü 1 ve 2'nin (PAI-1 ve 2) inhibisyonu ile son bulur. Bu çalışmada, yanık ve yara iyileşmesinde etkili olduğu belirtilen sarı kantaron yağının, fibrinolitik aktivite ve postoperatif adezyon oluşumu üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Ratlar, 7'şer adet olacak şekilde gruplara ayrıldı ve grup 1 sadece adezyon modeli oluşturulan kontrol grubu, grup 2 adezyon modeli oluşturulup zeytinyağı uygulanan grup, grup 3 ise adezyon modeli oluşturulup sarı kantaron yağı sürülen grup olarak belirlendi. Uygun şartlarda bakılan ve takip edilen ratlar 14 gün sonunda sakrifiye edilerek adezyon güç ve alan sınıflandırılması skorlarına göre değerlendirilme yapıldı. ELISA ölçümü ve histopatolojik değerlendirme için ratlardan periton sıvısı, kardiyak kan ve doku örneği alındı. Adezyon alan ve güç değerlendirmesi yapılan ratlarda gruplar arasında istatistik olarak farklılık olmadığı görüldü (p>0,05). Elisa yöntemi ile TPA ve PAI-1 düzeyleri ölçüldü ve fibrinolitik sistem üzerindeki etkinliği değerlendirildi. Gruplar arası tPA değerleri kıyaslandığında, tüm deney gruplarında kontrol grubuna göre serum, periton sıvısı, doku düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Gruplar arası PAI 1 değerleri kıyaslandığında ise periton sıvısında kantaron uygulanan rat grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık bulundu (p0,05). Çalışmamızın sonuçları, sarı kantaron yağı uygulamasının periton sıvısında PAI-1'in yüksek olması nedeniyle fibrinolizisin gerçekleşmesinde ve dolayısıyla adezyon oluşumunu önlenmede etkili olamayacağını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Postoperative adhesions are a clinical problem with serious complications such as intestinal obstruction, infertility, and abdominal and pelvic pain. A definitive treatment method has not been found yet, despite the research. A healty fibrinolytic system is required to prevent postoperativa adhesions. The fibrinolytic system is activated by the rise of tissueplasminogen activator (tPA) and ends with the inhibition of plasminogen activator inhibitor 1 and 2 (PAI-1 and 2). In our study, we aimed to evaulate the effect of Hypericum Perforatum oil that is stated to be effective in burns and wound healing on fibrinolytic activity and postoperative adhesion formation. The rats were divided into three groups as the control group, olive oil group and Hypericum Perforatum group. Each group consisted of seven rats. Group 1 was comprised of the control group with the adhesion model only. In group 2, an adhesion model was formed and olive oil was applied. Group 3 involved an adhesion model and the application of Hypericum Perforatum oil. Rats cared for and handled under appropriate conditions were sacrificed after 14 days and evaluated according to adhesion strength and area classification scores.peritoneal fluid and cardiac blood and tissue samples were taken from the rats for the ELISA measure ment and histopathological evaluation. There was no statistical difference between the rat groups in the analysis of the adhesion area and strength (P>0,05). TPA and PAI-1 levels were measured by the ELISA method and their effectiveness on the fibrinolytic system was evaluated. The comprasion of the tPA values between the groups revealed no significant difference in terms of serum, peritoneal fluid and tissue levels in all experimental groups compared to the control group (P>0,05). When PAI-1values were compared between groups, there was a significant difference in the rat group that received Hypericum Perforatum oil in the peritoneal fluid compared to the control group (P0,05). The results of our study suggested that the application of Hypericum Perforatum oil could not be effective in preventing fibrinolysis due to high PAI-1 in the peritoneal fluid and thus adhesion formation.