Jutta Richter'in 'Bir Köpeğin Samimi İtirafları' adlı eserinde Çoban Köpeği Anton'un farklı perspektiflerden incelenmesi
İnvestigation of the sheep dog Anton from different perspectives in the work titled 'I Am Just The Dog Around Here' By Jutta Richter
  1. Tez No: 651718
  2. Yazar: KÜBRA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocuklar için sözlü ve yazılı tüm eserleri kapsayan çocuk edebiyatı gün geçtikçe önem kazanan bir edebiyat dalıdır. Çalışmamızda Çağdaş Alman Edebiyatı'nda çocuk edebiyatı ile ünlenen Jutta Richter'in“Bir Köpeğin Samimi İtirafları”adlı eserindeki köpek Anton, farklı perspektiflerden incelenmiştir. Giriş bölümünde“Çocuk”ve“Edebiyat”kavramlarının tanımı yapılmıştır. Çocuk edebiyatının işlevi, özellikleri ve önemi açıklanmıştır. Birinci bölümde çocuk edebiyatının dünyada, Almanya'da ve Türkiye'deki tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Çağdaş Alman çocuk edebiyatı yazarı olan Jutta Richter'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında detaylı bilgi verilmiş ve Jutta Richter'in“Bir Köpeğin Samimi İtirafları”adlı eseri geniş kapsamda incelenmiştir. Ana karakter olan Anton figürünün hayata, insanlara ve hayvanlara olan bakışı, ilişkileri, memleket özlemi ile eserde bulunan pedagojik buluntular ve kazanımlar, bölümlerden örnekler verilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's literature covering all verbal and written work for children is a literature branch gaining importance day by day. In our study, the sheep dog Anton in the work titled“I am just the dog around here”by Jutta Richter who earned reputation for children's literature in Modern German Literature was analyzed from different perspectives. In the introduction section, definitions of“child”and“literature”concepts were made. The function, features and importance of children's literature were explained. In the first section, historical development of children's literature in the world, Germany and Turkey were mentioned. In the second section, detailed information was given about the personal life, literary personality and works of Modern German Children's Literature author Jutta Richter and her work called“I am just the dog around here”was analyzed in broad scope. The view of the main character figure, Anton to life, people and animals, his relations, longing for home and pedagogical findings and outcomes in the work were tried to be revealed by giving examples from sections.