Dijital gazetelerde hayvanların ideolojik temsili
Ideological representation of animals in digital newspapers
  1. Tez No: 651728
  2. Yazar: TUNA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Medya kuruluşlarının içeriklerini nasıl kurguladığı sorusu; kişilerin, grupların, sosyal sınıfların, cinsiyetlerin, kimliklerin ve canlıların temsili noktasında önemlidir. Medya kuruluşları oluşturdukları içerikler ile egemen ideolojilerin kitlelere aktarımı noktasında etkilidir. Dijital gazeteler, ideolojinin taşıyıcısı konumundaki medya kuruluşları arasında sayılabilmektedir. Dijital gazeteler gibi çeşitli mecralardan kitlelere aktarılan söz konusu egemen ideolojiler, bir takım ayrımcılıkları içinde barındırmaktadır. Medya, temsil ve ideoloji konusunda literatürdeki çalışmalar insanlar arasındaki eşitsizliklere odaklanmıştır. Ancak bu çalışma insanlar arasındaki eşitsizliğe anlam kazandırmak için en temelde canlılar arasındaki eşitsizliği ortaya koymak gerektiğine inanılarak yapılmıştır. Hayvanların medyada nasıl temsil edildiği, hayvanlar ile ilgili olan içeriklerde türcü ve ayrımcı ifadelerin yer alıp almadığı sorgulanmıştır. Dijital gazetelerin haber içeriklerinde hayvanlar ile ilgili türcü ve ayrımcı bir ideolojinin söz konusu olup olmadığı belirlenmek istenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de en çok ziyaret edilen dört dijital gazetenin hayvanlar ile ilgili haber içeriklerinden beş aylık bir süre kapsamında veri toplanmış, haber söylemlerine bakılarak hayvanların türcü ve ayrımcı bir ideoloji çerçevesinde temsil edilip edilmediği incelenmiştir. Araştırmada, eleştirel söylem analizi yöntemi uygulanmış, haber metninin arka planında yatan anlamı ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Araştırma, dijital gazetelerin haber içeriklerinde, egemen sınıfın ideolojisinin de etkisiyle insanların ve hayvanların çıkarlarına eşit düzeyde önem gösterilmediği, insanların daha öncelikli bir yaklaşımla temsil edildiği, hayvanların ikincil planda sunulduğu ön kabullerinden hareketle yapılmıştır. Araştırma sonunda dijital gazetelerdeki haber söyleminin türcülüğü ve ayrımcılığı destekler nitelikte olduğu, hayvanların ve insanların çıkarlarına eşit düzeyde önem gösterilmeyip, bu noktada insanın daha öncelikli bir yaklaşımla temsil edildiği, hayvanların da ikincil planda sunulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The question how media outlets build their content is important at the point of representation of individuals, groups, social classes, genders, identities and living things. Media outlets are effective in delivering dominant ideologies to the masses with the contents they produce. Digital newspapers can be counted among the media outlets which are the carriers of ideolology. Aforementioned dominant ideologies, which are transmitted with various sources such as digital newspapers harbor a set of discriminations. Other studies in literature have focused at media, representation and ideology targeting the inequalities between people. However, this study has been made with the belief that to, understand inequality between people, one needs to expose the inequality between living things. In the light of this belief , this study has focused on, how the animals are represented in media, whether there is a discriminatory and speciesist discourse towards animals in said media, ultimately aiming to find out whether there is a discriminatory and speciesist ideology in digital newspaper's news contents. By this regard, four most viewed digital newspapares of Turkey have been chosen and their news about living things has been collected for five months. The data has been examined employing the critical discourse analysis method to determine the underlying ideology in news; focusing on news discourse to ascertain whether there is a discriminatory and speciesist speeech against animals. The research is moved by the belief that via the effects of ruling class ideology, the interest of animals isn't as sougt as the interest of humans, humans are represented in a privileged manner in digital newspaper's content. The results have shown that the discourse in digital newspapers aid the speciesist and discriminatory discourse against animals, the interest of animals and humans are not viewed in equal terms and consequently, humans are being represented in a privileged, prior manner as oppesed to animals.