Sağlıkta şiddet haberlerinin dijital gazetelerde sunumu
Presentation of violence in health news in digital newspapers
  1. Tez No: 841204
  2. Yazar: İSMAİL ERSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PETEK DURGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez kapsamında sağlıkta şiddet haberlerinin dijital gazetelerde sunum biçimi irdelenmiştir. Sağlıkta şiddet haberlerinin medyaya yansımasını araştıran bu çalışmada, böylesi hassas bir toplumsal meselede kamuoyuna nasıl bir habercilik sunulduğu açıklanmaya çalışılacaktır. Tez çalışmasından beklenen somut etki, sağlıkta şiddet haberlerinin görsel materyallerinin seçiminde ve metinlerde etik ve sosyal sorumluluk kuralları gözetilerek hazırlanması kabulü doğrultusunda, dijital gazetelerin sosyal sorumluluk odaklı bir habercilik anlayışı benimseyip benimsemediğini ortaya koymaktır. Elde edilen verilerin analizi doğrultusunda ortaya konulacak tespitlerin ve sonrasında getirilecek önerilerin sorunun medya boyutuna katkı sunacağına inanılmaktadır
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the way of presenting news of violence in health in digital newspapers was examined. In this study, which investigates the reflection of news of violence in health on the media, it will be tried to explain what kind of journalism is presented to the public on such a sensitive social issue. The concrete effect expected from the thesis study is to reveal whether digital newspapers adopt a social responsibility-oriented journalism approach, in line with the acceptance of preparing the visual materials of violence in health news by considering ethical and social responsibility rules in the selection and texts. It is believed that the findings to be made in line with the analysis of the data obtained and the suggestions to be made subsequently will contribute to the media dimension of the problem.