Ege üniversitesi su ürünleri fakültesi Urla Dr. H. Okan Kamacı yetiştiricilik araştırma ve uygulama ünitesinde farklı risk değerlendirme metotlarının uygulanması
Application of different risk assessment methods in Dr. H. Okan Kamaci aquaculture research and application unit in Ege university faculty of fisheries
- Tez No: 651731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Su ürünleri sektöründe yaşanan iş kazalarının önemli bir kısmını yetiştiricilik alanı ve ilgili bölümleri (üretim, yem, kuluçkahaneler, ağ kafesler, toprak ve beton havuzlar, mekanizasyon üniteleri, laboratuvarlar, akvaryum üniteleri) oluşturmaktadır. Su ürünleri sektörü birçok alanda faaliyet göstermesi nedeniyle ulusal ve uluslararası alanda farklı alanda çalışmalar yapılmakta ve benzer sorunlar görülmektedir. Meslek hastalıkları konusunda bilgiler bulunmasına rağmen ülkemiz açısından yeterli düzeyde ve derinlikte değildir. Bunun yanında iş güvenliği açısından üretim tesislerinde yeterli düzeyde risk analizi, kontrol listeleri (check list) değerlendirmeleri, günlük iş planlamaları ve risk metotları etkin olarak kullanılmamaktadır. Bu tez çalışması amacı çalışanın, iş yerlerinde işin yürütülmesi sırasında oluşan veya oluşabilecek tehlikelerin ve risk unsurlarının ortaya konması, çalışanların korunması, aynı zamanda işyeri ortamının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışma 2018 ile 2020 yılları arasında İzmir İli Urla İlçesi sınırlarında bulunan İskele bölgesinde Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne bağlı olan Urla Yerleşkesinde, Dr.H. Okan KAMACI Yetiştiricilik Araştırma ve Uygulama Ünitesinde yapılmıştır. Urla Yetiştiricilik tesislerinde mekanizyon ünitesi, üretim tankları, su alım ünitesi, su depo alanı ve deşarj ünitesi, yem ünitesi, laboratuvarlar, aeratör, eşanjör ve kimyasalların bulunduğu depo alanlar bulunmaktadır. Bunun yanında en önemli sistem elektrik ekipmanları ve enerji üniteleridir. Belirtilen bu alanlarda zaman zaman aksaklıklar ve sorunlar yaşanmaktadır. Belirtilen bu alanlarda yaşanan tehlikeler ve riskler kontrol listeleri, (check list) ile ortaya konmuştur. Ardından, L Matris, Fine Kinney ve HAZOP risk değerlendirme metotları ile tehlikeler ve olası risklerin değerleri ve tehlike düzeyleri saptanmıştır. Bu çalışmaların ardından ortaya konan riskler derecelendirilmiş, yüksekten aza doğru sıralanmış ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A significant part of the occupational accidents in the aquaculture sector is aquaculture and related departments (production, feed, hatcheries, net cages, soil and concrete ponds, mechanization units, laboratories, aquarium units). Since the fisheries sector is active in many areas, studies are carried out in different fields in national and international areas and similar problems are observed. Although there is information about occupational diseases, it is not sufficient and in depth for our country. In addition, adequate risk analysis, check list assessments, daily work planning and risk methods are not used effectively in production facilities in terms of occupational safety. The aim of this thesis is to ensure the effective application of different risk analysis methods in the Ege University, Faculty of Fisheries Urla Aquaculture facilities in order to protect the employee from the hazards that may occur during the execution of the work in the workplace and the elements that may cause harm to his / her health and at the same time to improve the workplace environment. In Urla production facilities, there are mechanization unit, production tanks, water intake unit, water storage area and discharge unit, feed unit, laboratories, storage areas with aerators, heat exchangers and chemicals. In addition, the most important system are electrical equipment and energy units. Occasionally there are problems and accidents in these areas. Risks and dangers experienced in these areas will be revealed by risk assessment methods and solutions are proposed. The purpose of this thesis study is to reveal the dangers and risk factors that may or may occur during the execution of the work in the workplaces of the employee, to protect the employees and at the same time to target the improvement of the workplace environment. The study was carried out between 2018 and 2020 at Okan Kamacı Aquaculture Facilities in Urla Campus, which is affiliated to Ege University Faculty of Fisheries, in the Iskele region, located within the borders of Urla District of Izmir Province. Urla Breeding facilities have mechanization unit, production tanks, water intake unit, water storage area and discharge unit, feed unit, laboratories, aerator, heat exchanger and storage areas for chemicals. Besides, the most important system is electrical equipment and energy units. From time to time, there are problems and problems in these areas. The dangers and risks experienced in these areas are revealed with checklists (check list). Then, hazards and the values and hazard levels of possible risks were determined by L Matrix, Fine Kinney and HAZOP risk assessment methods. The risks revealed after these studies were graded, ranked from the highest to the lowest, and solutions were suggested.