Micro-foundations of cognitive paradoxical tensions in social entrepreneurs
Sosyal girişimcilerde bilişsel paradoksal gerginliklerin mikro temelleri
- Tez No: 651730
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EZGİ YİLDİRİM SAATCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sosyal girişimler üzerine yapılan deneysel araştırma, bunun performans sonuçlarını engelleyen paradoksal gerginliklere yol açan, iki ucu keskin bir kılıç (yani, sosyal ve iş misyonunun eşzamanlı olarak takip edilmesi) olduğunu göstermektedir. Olgun sosyal girişimlerdeki paradoksal gerilimlerin kanıtlarına ve bunların başa çıkma stratejilerine rağmen, alan hala bireysel sosyal girişimcilerdeki paradoksal gerilimlerin mikro temellerini açıklamaya yardımcı olabilecek teorik bir çerçeveden yoksundur. Bu nedenle, bu çalışma, sosyal girişimcilik, paradoks ve bilişsel uyumsuzluk gibi farklı literatür akışlarından argümanları çıkarmaya ve bütünleştirmeye çalışmaktadır; bunun gibi mikro faktörlerin (kararların sonuçları, uyumluluk baskısı ve sosyal etkinin) temel mekanizma olarak işlev gördüğü bir çerçeve geliştirmek bilişsel paradoksal gerilimler ve bunların sosyal girişimcinin performansı (sosyal ve finansal) üzerindeki etkilerini yaratmak.
Özet (Çeviri)
The empirical research on social enterprises shows that it is a double-edged sword (i.e., simultaneous pursuit of the social and business mission that leads to paradoxical tensions that hinder the performance outcomes. Despite the evidence of paradoxical tensions in mature social enterprises and their respective coping strategies, the field still lacks a theoretical framework that could help explain the micro-foundations of paradoxical tensions in individual social entrepreneurs. Therefore, this study attempts to extract and integrate arguments from different literature streams of social entrepreneurship, paradox, and cognitive dissonance to develop a framework in which micro factors such as (consequences of decisions, compliance pressure, and social influence) serve as the underlying mechanism to create cognitive paradoxical tensions and their eventual impact on performance (social and financial) of social entrepreneur.