Türkiye'de post-fordist uygulamaların özel okullarda sözleşmeli çalışan eğitimciler üzerindeki etkisi: Van ili örneği
The private schools of post-fordist practice in Turkey contract employees influence on trai̇ners: Van sample
- Tez No: 651737
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, iş güvencesizliği ve özelleştirmelerin özel okullarda sözleşmeli çalışan eğitimcilerin yaşamları üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, özel okullarda çalışan eğitimcilerin iş güvencesi algısı(çalışanların iş kaygısı), iş güvencesi kavramı ile ilgili bilgi düzeyleri, iş güvencesi hükümlerinin uygulandığı kurumlara ve özelleştirmelere yönelik algıları öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan sorular Anket yöntemiyle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, gençlerin, kadın ve bekâr öğretmenlerin iş güvencesi hükümlerinin uygulandığı kurumlarda çalışmayı tercih ettikleri, öğretmenlerin eğitim düzeyleri arttıkça iş güvencesi hükümlerinin uygulandığı kurumlara yönelik ilgilerinin de arttığı gözlenmiştir. Meslekte çalışma süresi az olan öğretmenlerin iş güvencesi hükümlerinin uygulandığı kurumlarda çalışmak istedikleri ve çalıştıkları kurumlarda iş güvencesizliğine yönelik kaygılarının yüksek olduğu ve iş güvencesi hükümlerinin yeterince uygulanmadığı gözlenmiştir. Çalıştıkları kurumlarda görev süreleri az olan öğretmenlerin ise iş güvencesizliği yaşadıkları, iş güvencesi hükümlerinin uygulandığı kurumlarda çalışmayı yüksek ücret almaya tercih ettikleri görülmüştür. Eğitimde faaliyet süresi fazla olan kurumlarda çalışan öğretmenlerin iş güvencesi hükümlerinin uygulandığı kurumlarda çalışmayı istedikleri ve özelleştirme yanlısı olmadıkları, çalıştıkları kurumlarda iş güvencesizliği algısı yüksek olan öğretmenlerin ise iş güvencesi kavramına yönelik bilgilerinin az olduğu, özelleştirme yanlısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of job insecurity and privatization on the lives of contracted educators in private schools. For this purpose, it has been tried to learn the perception of job security of the educators working in private schools (employees' job anxiety), knowledge levels related to the concept of job security, perceptions of institutions and privatizations where job security provisions are applied. The questions prepared within the scope of the research were applied face-to-face with the Survey method. As a result of the research, it was observed that young people, women and single teachers preferred to work in institutions where job security provisions were applied, and as the education levels of teachers increased, their interest towards institutions where job security provisions were applied increased. It was observed that the teachers with low working time in the profession want to work in the institutions where job security provisions are applied and their concerns about job insecurity in the institutions they work are high and the job security provisions are not sufficiently implemented. It was observed that the teachers, who have low tenure in the institutions they work, experience job insecurity and prefer to work in institutions where job security provisions are applied. It has been observed that teachers working in institutions with high duration of education want to work in institutions where job security provisions are applied and they are not pro-privatization, whereas teachers with high perception of job insecurity in their institutions have little knowledge about the concept of job security and are pro-privatization.