Katılım bankacılığında özkaynak karlılığı üzerinde etkili olan mikro ve makro etkenler
The effects of macro and micro variables on return on equity of participation banks
  1. Tez No: 651738
  2. Yazar: MAHMUD REŞİD ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada yükselen İslami Bankacılık veya Türkiye'de bilinen adıyla Katılım Bankacılığı finansal piyasalardaki payını yıllar geçtikçe daha da arttırmaktadır. Hassasiyetleri dolayısıyla mevduat bankalarını tercih etmeyen belli bir kesimi ekonomiye katması dolayısıyla fonksiyonel olarak da ekonominin önemli bir parçası olmuştur. Türkiye'de sektörün büyümesi ise Katılım Bankalarının hissedarlarının bu alana daha fazla yatırım yapmasıyla olacaktır. Bu kararı alırken hissedarların gözeteceği en önemli parametrelerden biri de özkaynak karlılığı(ROE) dir. Bu tezde Katılım Bankaları açısından özkaynak karlılığını (ROE) etkileyen mikro ve makro etkenler ekonometrik modellerle tespit edilmeye çalışılmıştır. Toplamda 21 bağımsız değişken GLS random effects metoduna göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic banking in the world also known as Participation Banking in Turkey has been increasing its share in the financial markets. It has also been an important part of the economy in terms of integrating a segment of the society, who does not prefer deposit banks due to Islamic principles, into economy. The growth of Participation Banking in Turkey depends strictly on the decisions of the shareholders of those banks. While making the decision of further investment, one of the most important parameters that shareholders will observe is return on equity (ROE). In this thesis, micro and macro factors affecting the return on equity (ROE) for Participation Banks are determined by econometric models. A total of 21 independent variables are evaluated using GLS(Generalized Least Squares) random effects method.