Kapadokya bölgesi kiliselerinde ikonaklazma dönemine ait bezemeler
The ornaments of the iconoclasm period in the churches of Cappadocia region
  1. Tez No: 651746
  2. Yazar: HATİCE YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET OKUYUCU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir bölgedir. Bölge milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Melendiz Dağı'nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların senelerce yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla bugünkü şeklini almış bir tabiat mucizesidir.Coğrafi olaylar peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetin izlerini günümüze taşımışlardır. Kapadokya M.S. 64 yılından sonra Roma İmparatorluğu'nun zulmünden Anadolu'ya kaçan hıristiyanlar için eşsiz bir sığınma merkezi olmuş, bu durum İmparator I. Konstantin, selefi Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı yürüttüğü yıldırma politikasını bırakıp 312 yılında Hıristiyanlığı kabul etmesine kadar devam etmiştir. Bu dönemde bölgede çok tanrılı inanç sistemi ile Hıristiyanlık beraber yaşamıştır. VI. ve VII. yüzyıllardan itibaren Kapadokya'da ilk resimli kiliseler inşa edilmeye başlanmış olmakla birlikte, tasvir sanatlarının kullanılıp kullanılmaması, Bizans yönetiminde uzun zaman tartışma konusu olmuştur. Kapadokya ekonomik ve sosyal anlamda bir çöküş yaşamış ve sanatsal üretim ise durma noktasına gelmiştir.Kilise süslemelerinde resim programını meydana getiren bezemelerin oluşumunda, bölgede sıklıkla zikzak, dama, boş kare, üzüm, balık, haç motifleri daha sonra Hz.İsa'nın ya da azizlerin yaşamından alınan sahneler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Cappadocia is a region where nature and history are integrated. The region is a natural miracle that has taken its present form millions of years ago by eroding the soft layers of lava and ashes formed by Erciyes, Hasandağı and Melendiz Mountain by rain and wind for many years. they decorated them with frescoes and carried the traces of thousands of years of civilization to the present day. Cappadocia M.S. ıt became a unique refuge for the Christians who fled to Anatolia from the persecution of the Roman Empire after 64 years. In this period, polytheistic belief system and Christianity lived together in the region. Political processes have determined the direction of religious and cultural life many times throughout history. VI. and VII. Although the first illustrated churches began to be built in Cappadocia from the the use of depiction arts has been the subject of controversy for a long time. Cappadocia has suffered economic and social collapse and artistic production has come to a standstill. Zigzag, checkers, empty squares, grapes, fish, crucifix motifs and later scenes from the life of Jesus or the saints took part in the formation of the decorations that constitute the painting program of the church.