Farklı düzeylerde uygulanan su miktarının ve gübre çeşitlerinin karnaz patlıcan (Solanum melongena) su verim ilişkisine ve kalitesine etkisi
The effect of water applied at different levels and different fertilizer types on the karnaz eggplant (Solanum melongena l.) water yield relationship and quality
- Tez No: 651757
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN, DOÇ. DR. ALİ BEYHAN UÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı gübrenin, damla sulama yöntemi kullanılarak farklı düzeylerdeki sulama suyu miktarlarının patlıcan bitkisinin verimine, kalitesine ve su-verim ilişkisine etkisini belirlemektir. Araştırma, Bandırma koşullarında 2017 ve 2018 yılları üretim sezonunda yürütülmüştür. Çalışmada; 3 farklı gübre ve 4 farklı sulama düzeyi kullanılmıştır. Gübre konuları, kimyasal gübre (CHF, kontrol), organik gübre (OF) ve gelişmiş organik gübre (DOF)'dir. Dört farklı sulama konusu ise A sınıfı buharlaşma kabından oluşan buharlaşmanın % 100 (I100, kontrol), % 80 (I80), % 60 (I60) ve % 40 (I40)'nın verilmesi şeklinde oluşturulmuştur. Sulamalar, A sınıfı buharlaşma kabından buharlaşan su miktarı toplamı 40 mm'ye eşit veya 40 mm'den fazla olduğunda yapılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak planlanmıştır. Sulama suyu miktarı 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla 122 ile 305 mm ile ve 147 - 360 mm ve bitki su tüketimi araştırma iki yıllarında sırasıyla 264 ile 447 mm ve 217 ile 436 mm arasında değişmektedir. ve Araştırmada en yüksek meyve verimi, 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla 3681 kg da-1 ve 4515 kg da-1 ile I100 sulama konusundan, en düşük meyve verimi ise sırasıyla 3021 kg da-1 ve 2792 kg da-1 ile I40 sulama konusunda elde edilmiştir. Gübre uygulamalarında her sulama konusu için en yüksek verim (DOF) uygulamasında ve en düşük verim ise (OF) gübre uygulamasında elde edilmiştir. Araştırmya sonucna göre patlıcanın verim değerleri üzerine sulama suyu konusunun etkisi istatiksel olarak önemli bulunmuştur (P˂0.05). Gübre uygulaması ve sulama konusu x gübre interaksiyonu etkisinin önemsiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of different levels of irrigation water applied by drip irrigation method and three kinds of fertilizer on yield, water requirement, and water-yield relationship and some of the vegetative growth indicators of eggplant. The research was carried out in Bandırma conditions in the 2017 and 2018 growing seasons. Three different fertilizers were used in the study, these are Chemical fertilizer (CHF), Organic fertilizer (OF) and developed organic fertilizer (DOF). In the study, irrigation treatments were formed as 100 % (I100, control), 80 % (I80), 60 % (I60), and 40 % (I40) of evaporation from Class A Pan evaporating. Irrigation was applied when the amount of water evaporating from the Class A is equal to or greater than 40 mm. The experiment was carried out using a split plot randomized block design with 3 replications. In 2017 and 2018 years, irrigation water amounts ranged from 122 to 305 mm and 147 to 360 mm respectively, seasonal plant water consumption ranged from 264 to 447 mm and from 217 to 436 mm respectively. The highest yield obtained in both expermınent years at I100 irrigation treatment with 3681 kg da-1 and 4515 kg da-1 respectively, and the lowest yield of the experiment was 3021 kg da-1, 2792 kg da-1, at I40 irrigation treatment respectively. For the effect of fertilizers on yield in every irrigation treatment, the highest yield was at DOF fertilizer treatment and the lowest yield was at OF fertilizer treatment. In the research years, the effect of irrigation water on the eggplant yield was found to be statistically significant (P˂0.05). But it was found that the effect of fertilizer treatment and irrigation x fertilizer interaction insignificant is not.