Kent dışı otoyollardaki hatalı dever tespitine yönelik gömülü sistem uygulaması
Embedded system application intended for detecting faulty superelevation on out of city highways
- Tez No: 651766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAN KORUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada araç üzerinde çalışabilen gömülü sistem uygulaması ile yol üzerine uygulanan enine eğim yani dever değerinin ölçümü yapılarak hatalı veya kaza potansiyeli bulunan yol güzergahları belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulama için çalışmanın yapılacağı araç üzerinde incelemeler yapılarak tez uygulamasına uygun olup olmadığı incelenmiş araç içi ve araç dışı faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Tez kapsamında uygulama içinde çalışan donanımların ise karşılaştırmaları yapılmış uygulama çalışması için maliyeti düşük performansı yüksek ivmeölçer ve jiroskop sensörleri belirlenmiştir. Belirlenen donanım araçlarının kalibrasyonları yapılarak sayısal veri alımlarında en düşük hata payına ulaşılması da amaçlanmıştır. Uygulama çalışması İzmir çevre yollarından E-881, E-87 ve D-300 otoyollarında yapılmıştır. Tez kapsamında elde edilen veriler CBS kullanılarak görselleştirilerek, Türkiye Karayolları Kurumu tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde ve küresel ölçüde belirlenen diğer ölçüm kriterlerine göre analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular detaylı olarak incelenip bir kısmı görsel olarak paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with the embedded system application that can work on the vehicle, the transverse slope applied on the road, in other words, the superelevation value was measured and the places with the potential of an accident were determined. For the practice, examinations were made on the vehicle on which the study will be carried out and whether it is suitable for the thesis application or not, in-vehicle and non-vehicle factors were tried to be determined. Within the scope of the thesis, comparisons of the hardware working in the application were made and the accelerometer and gyroscope sensors with low cost and high performance were determined for the application study. It was also aimed to achieve the lowest margin of error in digital data acquisition by calibrating the determined hardware tools. The application study was carried out on the E-881, E-87 and D-300 highways from İzmir ring roads. The data obtained within the scope of the thesis were visualized by using GIS and analyzed according to other globally determined measurement analysis criteria and in the framework of standards set by Turkey Highways Institution. Findings obtained were examined in detail and some of them were shared visually.