Kent içi ve kent dışı üniversite yerleşkelerinin Gazi Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi örnekleri üzerinden karşılaştırmalı incelenmesi
Comparison of the city university campus and outside of the city university campus; Gazi University and Sakarya university samples
- Tez No: 472763
- Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumsal ve ekonomik değişim sürecine dâhil olmak isteyen, kalkınmakta olan toplumlarda üniversite kavramı, bir eğitim kurumu olmakla birlikte, sürekli yaşayan ve emek veren bir birim olarak düşünülmektedir. Bu bağlamda bilim üreten ve onu topluma yayan üniversitelerin toplumdaki yeri ve önemi açıkça görülebilmektedir. Ülkemizde son yıllarda üniversitelerin şehir dışında konumlanma planlamalarında artış görülürken, buna karşılık mevcut merkezi kampüslerinden vazgeçmelerinin de zor olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Türkiye'de kent içi ve kent dışı kampüs üniversitelerinin çoğunda yer seçiminden ulaşımına, yerleşim modelinden kentteki konumuna, alt yapısına kadar pek çok büyüme ve planlama eksikliği bulunmaktadır. Bu gibi sorunların ana başlıklarını oluşturmak ve çözüm aramak için yapılan araştırmada, Gazi Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi değerlendirilmiş ve ülkemizdeki kampüs üniversitelerinin çoğunda bulunan planlama problemleri, bu iki üniversitemizden yola çıkılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Tezin giriş bölümünde tezin ana hatları belirtilmiş ve ana önermesi ortaya konmuştur Araştırmanın 2. bölümünde üniversite ve kampüs kavramı ile Türkiye'de üniversitelerin cumhuriyet öncesi ve sonrası gelişimleri incelenmiştir. 3.bölümünde ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilmek adına üniversitelerin yer seçimi ölçütleri ve yerleşim modelleri açıklamalı olarak incelenmiştir. 4.bölümünde kampüs planlamalarında kullanılan tasarım kriterleri açıklanmıştır. Araştırmanın 5. ve 6. bölümünde çalışma birimleri olan Gazi Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi tanıtılmış, her iki üniversiteden elde edilen veriler ışığında, kent içinde kalmış Gazi Üniversitesi ile kent dışında yeri ayrılmış olan Sakarya Üniversitesi, kentle ve yakın çevreyle ilişkileri, kampüs büyüklük ve kapasiteleri, kampüslerin barındırdığı binalar, kampüslerin yerleşim modelleri, büyüme, gelişme ve esneklik imkânları ve kampüs içi ulaşım ağı organizasyonu yönünden değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise incelenen üniversitelerin karşılaştırılması yapılarak, tezin ana önermesi sınanmakta ve kampüs tasarımına ilişkin öneriler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the developing countries, the concept of university, which aims to be involved in the process of social and economical change, is considered to be as not only an educational foundation but also a unit that lives costantly and a makes a great effort. Thus, the place and the importance of the universities that produce science and expand it to the society are clearly seen. In our country, it has recently seen that the location planning of the universities outside the cities has increased. However, the universities have difficulty in giving up their current campuses. Moreover, in most of the campus universities in and out of the cities in Turkey, there are many growth and planning deficiencies related to their choice of place and transportation, the model of settlement, the place in the city and its infrastructure. In the study done to make up the main points of these problems and search for the solutions, Gazi and Sakarya Universities have been evaluated and the planning problems in all the campus universities of our country have been tried to detect as an example of these two universities .In the introduction part, the main points of the thesis have been identified and the main proposition has been put forth. In the second part of the study, the concept of campus and university and the progress of the universities in Turkey before and the Republic have been examined. In the third part, in order to meet the needs, the criterion of the location choice and the settlement models have been analysed. In the forth part, the criteria of design used in campus planning have been explained. In the fifth and sixth part of the study, the study units Gazi and Sakarya Universities have been introduced and in the light of the data gathered from both universities, Gazi University, which is inside the city and Sakarya University, whose location is outside the city have been evaluated in terms of the relationships with the city and the surroundings ; the sizes and the capacities of the campuses; the buildings inside the campuses; the location models of the them, the opportunities of enlargement, development and flexiblity ;the organization of transportation net inside the campus. In the result part, the comparison of these universities have been made, the main proportion of the thesis have been tested and the propositions related to the campus design have been made.