İkinci mertebeden diferansiyel denklemlerin salınımlılığı
Oscillation second order differential equations
- Tez No: 651767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE TEMTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmamızda ikinci mertebeden farklı tipteki (delay, advance, neutral, mixed, lineer, lineer olmayan,…) diferensiyel denklemlerle ilgili yapılmış çalışmaları çeşitli şartlar altında inceleyeceğiz. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm de, temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde bir ikinci mertebeden neutral delay diferansiyel denklem salınımı bazı şartlar altında ele alınıp incelenmiştir. Üçüncü bölümde ikinci mertebeden quasilineer neutral delay diferensiyel denklemi göz önüne alınıp belli şartlar altında salınım kriterleri verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, ikinci mertebeden lineer olmayan neutral delay diferensiyel denklem salınımı ile ilgili teoremler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyse the studies related to the second order differential equations in different types (delayed, advanced, neutral, mixed, linear and nonlinear,…) under various conditions. The work consists of four chapters. In the first chapter, the some basic definitions and theories are taken into place. In the second chapter, the oscillation of a second order neutral delay differential equation is considered and studied according to the some conditions. The third chapter, the second order quasilinear neutral delay differential equation is taken into account and given oscillation criteria under certain conditions. Lastly in the fourth chapter, theorems related to the oscillation of second order nonlinear neutral delay differential equations have been addressed.