Osmanlı Antalya'sında suç, suçluluk ve suçlular (19. yüzyıl ortası)
Crime, criminality and criminals in Ottoman Antalya (middle of 19th century)
- Tez No: 651785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YILMAZ DİKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Şiddeti ve suçluyu denetim altına almak insanlığın temel bir problemi olmuştur. Şiddet duygusunu ve suçu anlamak sosyal bilimlerin psikoloji ve sosyoloji gibi alanlarının ilgisini çekmekle birlikte uzun bir süredir suç ve şiddet, tarih alanında yazılmış metinlerde de kendisini göstermeye başlamıştır. Bu çalışma 1851-1866 yıllarının Antalya'sında yaşanmış olan yaralama, cinayet, darp, tecavüz gibi şiddet olaylarının Antalya mahkemesine yansımış olan davalarının hükümlerini temel almaktadır. Osmanlı'nın politik ve ekonomik bir kaos ortamında bulunduğu bu yıllarda Batılılaşma çabalarının Osmanlı'da hukuk alanında da kendisini göstermeye başladığı bilinmektedir. 19. yüzyılda İstanbul'dan yayımlanan fermanlarda eşit yargı vurgusu yapıldığı gibi devlet şiddeti konu edinmiş hatta işkenceyi yasaklayacak kadar Batılı bir yargı anlayışı benimsenmiştir. 19. yüzyıl Osmanlı'sının yargı sistemi içerisinde şiddet suçlarına olan yaklaşımın ve cezaî müeyyidelerin başkente kilometrelerce uzak Toros Dağları'nın ardında bir taşra şehrinde nasıl yürürlüğe konduğu görülmüştür. Bu elbette etnik ve kültürel çeşitliliği ile kadim ve heterojen bir liman şehrinin perspektifinden anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Controlling violence and criminals has been a fundamental problem of humanity. Understanding the sense of violence and crime has interested the attention of fields of social sciences such as psychology and sociology. Likewise, for a long time, crime and violence have also begun to appear in texts written in the field of history. This study is based on the cases of violent incidents such as wounding, murder, assault and rape, which occurred in Antalya and heard in the courts of Antalya between 1851-1866. It is known that Westernization efforts started to be seen in the field of law in the Ottoman Empire in those years when the Ottoman Empire was in a political and economic chaos atmosphere. In the 19th century, fermans published in Istanbul emphasized equal judgment and even mentioned state violence. Moreover, a Western understanding of judgement which banned torture was adopted. It has been observed how, in the 19th century Ottoman judicial system, the approach to violent crimes and criminal sanctions were put into effect in a provincial city, very far from the capital and behind the Taurus Mountains. It has obviously been tried to interpret these from the perspective of an ancient and heterogenous port city with all its ethnical and cultural diversity.