Beyşehir ilçesinin beşeri coğrafyası
Human geography of subprovince of Beyşehir
- Tez No: 89071
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Araştırma alanı, Akdeniz bölgesinin Antalya bölümünün Göller yöre sinde yer almaktadır. Konumunun verdiği bazı avantajlara bağlı olarak çol eski tarihlerden beri yerleşmeye sahne olmuştur. M.Ö. yaklaşık 6000-7000 yi önce yerleşmelerin var olduğu saha, en parlak dönemini Eşrefoğlu Beyliğ döneminde yaşamıştır. Bugünkü yerleşme özellikleri Eşrefoğlu Beyliği ve Osmanlı Devleti döneminde oluşmuştur. 1985yılına kadar normal seyrinde gelişen Beyşehir, bu tarihten itibarer yeni fabrika ve işyerlerinin açılması, yeni okulların yapılması, sağlık şartları nın iyileştirilmesine bağlı olarak çevresindeki yerleşmelerden göç almays başlamış ve buna bağlı olarak da bu tarihte 19143 olan nüfus, hızla artarak 1997'de 40508'e yükselmiştir. Tarihin eski dönemlerinden buyana Konya-Isparta-Antaiya ve Seydi şehir kara yollarının kavşak noktasında olan Beyşehir, gerek yolların güvenli ğinin sağlanması açısından, gerekse konaklama ve dinlenme açısından ö- nemli bir konumda bulunmaktadır. Ayrıca sahip olduğu gölü ve doğal güzel likleri sayesinde sürekli olarak insanları kendisine çeken bir sayfiye yeri olma özelliğine de sahiptir. Bu iki nedene bağlı olarak geçmişte olduğu gibi günü müzde de önemini hala korumaktadır. Araştırma alanındaki tarım, turizm ve sanayiye yönelik potansiyeller değerlendirilerek yeni iş imkanları yaratılmalıdır. Bunun için yörede bulunan doğal zenginlikler değerlendirilerek ve yeni ekonomik planlamalar yapılarak işsizlik önlenebilir. Ayrıca sahanın önemli yol kavşakları üzerinde olması, bu sektöre yöneiik olarak ticaret sahaları ve atölyeler yeni iş imkanları oluşturul malıdır. Günümüzde milli park olan Beyşehir Gölü, çevresindeki doğal güzel likler ve ilçede bulunan tarihi eserleri turizme kazandırmak amacıyla gerekli altyapı tesisleri kurularak yörenin yurt içi ve yurt dışında etkin bir tanıtımı ya pılmalı ve bu şekilde yöre bir cazibe merkezi haline getirilmelidir. Buna bağlıolarak Beyşehir'de yeni iş alanları açılarak işsizliğin önüne geçilecek ve ilçe önemli bir turizm ve ticaret merkezi olacaktır. Araştırma alanı sınırları içerisinde bulunan ve Beyşehir ilçesi ile öz deşleşmiş olan Beyşehir Gölü kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Gölü, i- çindeki canlıları ve çevresini bu tehlikeden kurtarabilmek için öncelikli olarak Beyşehir Kanalı kapatılmalı ve çevre yerleşmelerde gölden yapılan tarımsal amaçlı sulama kontrollü ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca göl içindeki canlıların bilinçsiz bir şekilde avlanması ve ön araştırma yapılmadan yeni balık türlerinin göle atılması sonucu göldeki gerek balık türleri gerekse kuş türleri azalmıştır. Bunun için alınan önlemlerin daha sıkı olarak uygulanması ve avlanmanın bilinçli bir şekilde yapılması için öncelikli olarak göl çevresin deki yerleşmelerde bulunan kişilere gerekli eğitimin verilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research field takes place in the Lakes Area of Antalya section of the Mediterranean Region. This area has been a settling place since ancient times due to its advantages. There were people settling down this area 6000- 7000 years ego BC. The golden era for this region was the period of Eşrefoğlu Beyliği and the Ottoman Empire. Beyşehir developed normally up to 1985. Since then, new factories, wore places, schools were opened there and the health conditions were improved. That is why there was migration to Beyşehir. The population was 1 9143 in 1 985 but in 1 997 it is 40508. Beyşehir is in the crossroad of Konya-lsparta-Antalya and Seydişehir highways since ancient times of history. It has an important status in terms of security of roads, accomodation and relaxation. Besides, it is an attractive place due to its lake and natural beauty. For these two reasons, it is still an important place as it was in the history. The potentials related to aggriculture, tourism and industry in the research area should be evaluated and new job opprtunities have to be created. The unemployment may be ended by using the natural resorces found there. Beyşehir Lake is a national lake, so it should be used four touristic purposes. Therefore the infra structural works should be initiated and there should be a well planned orientation program both at home and abroad. This place should be an attraction center. Now, Beyşehir lake is in danger because it may be a diried lake. The lake, the organisms and its environment should be protected. That is why Beyşehir Channel should be closed and irrigation should be controlled. The species of fish and bird have decreased as a result of wrong fishing and hunting. Therefore the new and urgen rules should be made and the people who settled down around the lake should be educated.