A swift change in education: Synchronous and asynchronous English language learning during COVID-19 pandemic
Eğitimde hızlı bir değişim: COVID-19 zamanında senkron (eş zamanlı) ve asenkron (eş zamansız) İngilizce dil öğrenimi
  1. Tez No: 651799
  2. Yazar: RAKİYE ÖZDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY AKARSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN YÜKSELİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde verilen ve uzaktan eğitimin bir parçası olan, senkron ve asenkron e-dil öğrenimi hakkındaki yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenci algılarını araştırmaktır. 2019 yılının sonlarında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs (COVID-19) hayatlarımızı oldukça önemli bir şekilde etkiledi. Bu pandeminin bir sonucu olarak, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'deki üniversiteler de eğitim sistemlerini hızlıca e-öğrenme ortamlarına dönüştürdüler. Dolayısıyla, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı mümkün olduğunca sanal öğrenme haline geldi. Bu sanal öğrenmede dersler; senkron, asenkron ve ikisinin karışımı şeklinde verilmektedir. Her ne kadar önceki çalışmalarda dil öğreniminde senkron ve asenkron kavramalarının sık sık kullanıldığına rastlanılsa da günümüz şartlarında öğrencilerin bu değişime karşı yaklaşımları hala merak konusudur. Bu nedenle, bu çalışma öğrencilerin algılarını, tercihlerini, senkron ve asenkron öğrenmenin güçlü ve zayıf noktalarını olduğu kadar geleneksel dil öğrenimi ve e-dil öğrenimi karşılaştırmalarını incelemiştir. Gerekli bilgiler, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerinden nitel ve nicel sorular içeren elektronik anket yoluyla edinilmiştir. Çalışmanın sonucunda, katılımcıların senkron ve asenkron dersler hakkında bilgi sahibi olduğu; dil öğreniminde senkron derslerin daha yararlı olduğu; senkron derslerin en güçlü özelliğinin yüz yüze görüşme sağlamakken, en zayıf özelliğinin internet bağlantısı gerektirmesi olduğu; asenkron derslerin ise en güçlü özelliğinin zaman ve mekan kısıtlamasına sahip olmaması iken, en zayıf noktasının yüz yüze görüşme imkanı sağlamaması olduğu; ve son olarak geleneksel dil öğreniminin e-dil öğrenme araçları tarafından desteklenmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore perceptions of EFL students on synchronous and asynchronous e-language learning as a part of distance education which is given at Atatürk University and Osmaniye Korkut Ata University in the spring semester of 2019-2020 academic year because of COVID-19 pandemic. Started in Wuhan, China during late 2019, coronavirus disease (COVID-19) has affected our lives crucially. As a result of this pandemic, most universities in Turkey, like many other countries, have changed their educational system into e-learning environments swiftly. Therefore, the Spring Semester of 2019-2020 Academic Year was turned into a virtual education as much as possible. In this virtual education, the courses were given synchronously, asynchronously, and the blend of two. Even though previous studies have shown that synchronous learning and asynchronous learning are not uncommon terms in language learning, it is still a wonder how language learners react to these modes especially in today's conditions. Thus, this study aimed to find out the learners' perceptions, their preferences, strengths and weaknesses of synchronous and asynchronous modes as well as a comparison between traditional language learning and e-language learning. The data were gathered from English Language and Literature students at Osmaniye Korkut Ata University and Atatürk University via an electronic questionnaire containing both qualitative and quantitative questions. The study found out that synchronous and asynchronous learning modes were mostly known by the participants; synchronous learning mode was found to be more effective for language learning; while the strongest feature of synchronous learning was thought to be face to face interaction, its weakest feature was named as the need for proper internet connection; the greatest strength of asynchronous mode was being no place/time-bound, while its weakness was named as the lack of face to face interaction; and last but not least, traditional language learning should be supported by e-learning tools.