EFL teachers' anxiety towards educational technologies in relation to teacher burnout during covid-19 pandemic
Covid-19 pandemi sürecinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin eğitim teknolojilerine yönelik kaygıları ile mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 725066
  2. Yazar: NAZİFE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDANE DENKCİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kovid-19 salgını ile birlikte tüm dünyada uzaktan eğitime hızlı bir geçiş yapılmış ve öğretmenler bu süreçte çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorunların öğretmenler üzerinde kaygı ve tükenmişlik gibi ciddi etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu durum, İngilizce öğretimi de dâhil olmak üzere eğitimin kalitesini etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Kovid-19 salgını ile birlikte deneyimlenen uzaktan eğitim sürecinde İngilizce öğretmenlerinin eğitim teknolojilerine ilişkin kaygılarının ve mesleki tükenmişliklerinin ortaya konması ve varsa aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. Ayrıca, Kovid-19 salgını süresince yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin tecrübelerini eğitim teknolojilerine yönelik kaygıları ve tükenmişlikleri bağlamında derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, nitel ve nicel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma desende planlanmış betimsel bir araştırmadır. Bu çalışmada nicel veriler, Türkiye'de ilkokuldan üniversite seviyesine kadar farklı eğitim seviyelerinde çalışmakta olan 314 İngilizce öğretmeninin katılımıyla toplanmıştır. Çalışmanın nitel boyutu için ise 78 gönüllü İngilizce öğretmeni arasından seçilen 10 katılımcı ile çevrimiçi ortamda görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada nicel veriler kişisel bilgi formu, Eğitim Teknolojileri Kaygı Ölçeği (ETKÖ) ve Maslach Tükenmişlik Envanteri-Eğitimci Formu (MTE-EF) ile Google Forms üzerinden toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS yazılımına aktarılmıştır. Analizler Pearson korelasyon testi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ile yapılmış, post-hoc analizler için ise Tukey ve LSD testleri kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler de betimsel içerik analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin, duygusal tükenme boyutunda orta seviyede, duyarsızlaşma boyutunda düşük seviyede ve kişisel başarı boyutunda yüksek seviyede tükenmişlik hissettiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin salgın döneminde orta seviyede eğitim teknolojileri kaygısı hissettikleri tespit edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin salgın döneminde yaşadıkları tükenmişlik ile eğitim teknolojilerine yönelik kaygıları arasında anlamı ve olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinde tükenmişlik ve eğitim teknolojileri kaygısını tetikleyen bazı faktörleri de ortaya çıkarmıştır. Buna göre, İngilizce öğretmenlerinin yaşları, mezun oldukları program, çalıştıkları kurum türü, önceki çevrimiçi eğitim tecrübeleri, eğitim teknolojilerine yönelik eğitimleri, çalışma tecrübeleri ve işleri ile ilgili sorumlukları onların tükenmişlik ve eğitim teknolojileri kaygılarını etkilemektedir. Ayrıca, öğretmenlerin Kovid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim sürecinde yaşadıkları tecrübeler, onların tükenmişlik ve eğitim teknolojilerine karşı olan kaygı seviyelerini etkileyen bazı durumları ortaya koymuştur. Bunlar arasında, iletişimdeki belirgin değişiklikler, zaman yönetiminde yaşanılan zorluklar, duyuşsal etmenler, öğrenci ile ilgili etmenler ve uzaktan eğitimde İngilizce öğretiminin dezavantajları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The outbreak of Covid-19 brought about a sudden shift to distance education all over the world, and teachers have gone through challenging experiences in this period. It is highly probable that these experiences have had significant impacts on teachers like increasing their anxiety and burnout levels. This has directly influenced the quality of education and the EFL context is no exception. The purpose of this study is determine to what extent EFL teachers feel anxious about educational technologies and burnout during the Covid-19 pandemic as well as revealing any possible relation between these constructs. Also, it intends to reveal the Turkish EFL teachers' particular experiences in relation to their anxiety towards educational technologies and burnout during the Covid-19 pandemic. This is a descriptive study with a mixed-method approach combining both qualitative and quantitative data collection techniques. The quantitative part of the study consisted of 314 EFL teachers working at different educational levels from pre-school to tertiary education, whereas the qualitative part included 10 participants selected among the 78 volunteers for the interviews on Zoom sessions. In this study, the quantitative data collection procedure was carried out via the background questionnaire, the Educational Technology Anxiety Scale (ETAS), and the Maslach Burnout Inventory-Educators Survey (MBI-ES) on Google Forms. The data obtained from scales were transferred to SPSS software and then analyzed with Pearson Correlation Test, independent samples t-test, One-way ANOVA along with Tukey and LSD as posthoc tests. However, the interviews were carried out on Zoom for the qualitative data, and a descriptive content analysis was conducted with the qualitative data gathered from the interviews. The results have revealed that Turkish EFL teachers experienced a medium level of emotional exhaustion, a low level of depersonalization, and a high level of personal accomplishment. It has also been found that Turkish EFL teachers felt a moderate level of anxiety towards educational technologies during the pandemic. This study indicated that there is a statistically significant and positive correlation between the EFL teachers' burnout and their anxiety towards educational technologies. Furthermore, this study has demonstrated that there are some factors triggering the EFL teachers' burnout and anxiety for educational technologies such as their age, undergraduate program they studied, institution type they work at, their previous online teaching experience, trainings for educational technologies, overall teaching experience, and work-related responsibilities. Additionally, Turkish EFL teachers' experiences during distance education due to the Covid-19 pandemic have uncovered several situations affecting their burnout and anxiety towards educational technologies. Among these are dramatic changes in communication, difficulty in time management, affective issues, learner-related factors, and disadvantages regarding teaching English online during distance education.