Bazı çift-çift Nd izotoplarının nükleer özelliklerinin etkileşen bozon modeli ile incelenmesi
The Investigation on the nuclear properties of some even-even Nd isotopes within interacting bosson model
  1. Tez No: 65181
  2. Yazar: AYNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
BAZI ÇİFT -ÇİFT Nd İZOTOPLARININ NÜKLEER ÖZELLİKLERİNİN ETKİLEŞEN BOZON MODELİ İLE İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Aynur ÖZCAN CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1997 ÖZET Bu çalışmada SU(5) geçiş bölgesinde bulunan 144"150Nd izotopları incelendi. Bu çekirdeklerin yapılanı genel olarak anlatıldı. Çekirdeklerin B(E2) geçiş olasılıkları Etkileşen Bozon Modeli'nin ilk şekli IBM-1 ve Phint programı kullanılarak hesaplandı. Atom çekirdeklerinin bilinmeyen yönleri geliştirilen modellerle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada modellerin tarihsel gelişimleri ve çekirdek yapısına katkıları anlatılmıştır. Çekirdek içi parçacıklar ve parçacıklar arası etkileşmeler ile çekirdek kuvvetler açıklanmıştır. Çekirdekleri bozunuma zorlayan nedenler, bozunum parametreleri ve bunlarla ilgili şekiller çalışmada sunulmuştur. Çalışmada Etkileşen Bozon Modeli'nin çekirdek yapısını açıklamadaki üstünlüğü anlatılmıştır. Çekirdeklerin kararlılığında sihirli sayıların etkisi incelenmiştir. Çekirdeklerin yapılarını açıklamada kullanılan simetri yapılan açıklandı. Dinamik simetriler, limitler, enerji spektrumları, IBM simetri üçgenide çalışmada yeralan konulardır. VIÇalışmada kullanılan Nd izotopları hakkında genel bilgiler yeralmaktadır. Ayrıca izotopların enerji seviyeleri B(E2) geçiş olasılıkları ile ilgili bilgilerde bulunmaktadır. Bu bilgilerin çizelgeler halinde gösterimlerinde çalışmada elde edilen sonuçları görmekte mümkündür. Çalışmada tüm çekirdeklerle ilgili bozunum şemaları enerji seviyelerinin görsel olarak anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. Bu çalışma sonunda deneysel veriler ile teorik çalışmaların neticeleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen değerlerin diğer teorik çalışmaların sonuçları ve deneysel veriler ile uyumlu olduğu görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE NUCLEAR PROPERTIES OF SOME EVEN-EVEN Nd ISOTOPES WITHIN INTERACTING BOSON MODEL (M. Sc. Thesis) Aynur ÖZCAN CELAL BAYAR UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES SEPTEMBER 1997 ABSTRACT In this study the isotopes of 144"150Nd which are found to be in the region of water transition were investigated. The structures of these nuclei were told in general. The B(E2) transitional possibilities of the nuclei were computed by using the first form of the interacting Bozon Model-IBM-1 and Phint Programme. Unknown sides of the nuclei were tried to be explained by the models developed. In addition the historical developments of the models and their contribution to the description of the nuclear structure were described. Inner particles and the attraction between particles as well as nuclear forces were explained. The causes forcing the nuclei to decay parameters of decay and the charts concerning were supplied in the study. Moreover the study concentrations on the superiority of the interacting Bozon Model in explaining the structure of the nucleus. The effects of the magic numbers in the stability of the nuclei were examined. The symmetry structures used to explain the structure of the nucleus were explained. Dynamic symmetries, limits, energy spectrums and IBM symmetry triangle are also in the scope of the study. The study involves general information about Nd isotopes used. Furthermore, information about the energy levels of isotopes and B(E2) transitional possibilities is presented, it is possible VIIIto present the results obtained during the study in the table for the information above. The tables of decay for all nuclei made it easier to perceive energy levels visually. As a result of this study experimental data and the results of theoretical studies were compared. The data obtained were observed to be consistent with the results of other theoretical studies and experimental data. DC