Katyonik ve anyonik indüklenmiş kolesterik disk fazlarda nitrotiyofen içeren Schiff bazlı bileşiklerin etkisi
The effects of some Schiff based compounds on the pitch in cationic and anionic induced cholesteric disc phases
- Tez No: 507176
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ALAMAN AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu çalışmada, katyonik çift karakterli molekül desilamonyum klorür (DACl) ve anyonik çift karakterli molekül sodyum dodesil sülfatın (SDDS) oluşturduğu iki farklı nematik disk (Nd) fazlardan kolesterik fazlar (Chd) indüklenmiştir. Her iki sistemde de nitrotiyofen içeren Schiff bazlarının eklenmesiyle sarmal adım uzunluklarına etkisi araştırılmıştır. Katyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sistem desilamonyum klorür (DACl) / sodyum sülfat (Na2SO4) / dekanol (Dec) / su (H2O) ve anyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sistem sodyum dodesil sülfat (SDDS) / sodyum sülfat (Na2SO4) / dekanol (Dec) / su (H2O) hazırlanarak nematik disk faz dokuları polarize mikroskopla belirlendi. Daha sonra bu fazlara optikçe etkin mandelik asit eklenerek kolesterik disk fazlar elde edildi. Her iki sistemde de optikçe etkin mandelik asidin derişimi arttırıldığında sarmal adım uzunluklarının kısaldığı gözlendi. Katyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sistemde sarmal adım uzunluğu anyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sisteme göre daha kısadır. Bu durum, çift karakterli molekül tipine ve mandelik asidin misel şeklini bozmasına bağlanabilir. Daha sonra sentezlenen para-meta-orto durumlarında olan N-(2,4-diflorobenzil)-1-(5-nitro-tiyofen-2-il)metanimin (Bileşik 1), N-(2,5-difloro benzil)-1-(5-nitrotiyofen-2-il)metanimin (Bileşik 2) ve N-(2,6-diflorobenzil)-1-(5-nitrotiyofen-2-il)metanimin (Bileşik 3) Schiff bazı bileşikleri her iki sistemde kolesterik disk fazlara eklendi. Schiff bazı bileşiklerin katyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sistemin anyonik çift karakterli molekül içeren sıvı kristal sistemine göre sarmal adım uzunluklarının daha çok kısalması sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapılarına bağlı olarak açıklanmıştır. Her iki sistemde hazırlanan tüm miselli indüklenmiş kolesterik disk fazlarda sıcaklığın sarmal adım uzunluğunu uzattığı gözlenmiştir. Bunun nedeni, sıcaklığın artmasıyla misel biçiminin bozulmadığı ve çift oluşturma etkisinin etkili olduğu ve misellerin birbirinden uzaklaştığı şeklinde yorumlanır.
Özet (Çeviri)
In this study, micellar cholesteric disc (Chd) phases were induced from two distinct nematic disc (Nd) that formed a cationic amphiphile and an anionic amphiphile. In both systems, the effects of thiophene derivatives Schiff bases on pitch were investigated. Micellar induced cholesteric disc phases in anionic and cationic liquid crystal systems composed of DACl / Na2SO4 / Dec / H2O and SDDS / Na2SO4 / Dec / H2O have been studied together with polarizing microscopy. The pitch of the two systems prepared by increasing optically active mandelic acide amount. This is the result of the disturbing effect of the optically active mandelic acide on the shape of the micelle. A cationic induced micellar cholesteric disc phase were shorter than the pitch of the an anionic induced micellar cholesteric disc phase. This situation may be attributed to the shorter amphiphile type and the case of destroying effect of the mandelic acid micelle shapes. Hydrogen bonding type interaction between the head group of DACl ve SDDS and water is detected. The structure of synthesized thiophere derivatives N-(2,4-difluorobenzyl)-1-(5-nitrothiophen-2-yl)methanimine (Compound 1), N-(2,5-difluorobenzyl)-1-(5-nitrothiophen-2-yl) methanimine (Compound 2) and N-(2,6-difluorobenzyl)-1-(5-nitrothiophen-2-yl) methanimine (Compund 3) Schiff bases compounds were added to micellar induced cholesteric disc phases in the systems. Schiff bases shortened the pitch more than anionic phases in the cationic phases. This result is explained by the chemical structures of the synthesized compounds. In both systems, pitches was increased with the temperature increase, no twists occur on micelles.