Balık çiftliğine entegre edilen midyelerde (Mytilus galloprovincialis, Lamarck 1819) büyüme ve yaşama performansı
Growth and survival performance of mussels (Mytilus galloprovincialis, Lamarck 1819) integrated to a fish farm
- Tez No: 651815
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR LÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Nisan 2018- Nisan 2019 arasında balık çiftliklerindeki üretim faaliyetinden kaynaklanan besleyici maddelerin, suyu süzerek beslenen midyelerin yetiştiriciliğinde kullanılması amacıyla Balıklıova/İzmir'de bulunan bir balık çiftliğine midye entegre edilmiştir. Balık çiftliğinin etki alanı belirlenmeye çalışılmış ve etki alanı, çiftlik merkezi ve çiftliğin etki alanı dışında kalacak şekilde belirlenmiş 3 istasyonda midyelerin büyütme, yaşama ve üreme performansları incelenmiştir. Çevresel parametrelerin belirlenebilmesi için bir yıl boyunca aylık olarak çalışma alanından sıcaklık, tuzluluk, klorofil-a ve seston ölçümleri yapılmıştır. Aylık olarak alınan midye örnekleri Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla Yerleşkesi'ndeki laboratuara getirilerek biyometrik ölçümleri yapılmış, yaş et verimi ile kondisyon indeksleri hesaplanmış ve gonad gelişim safhaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mussels were integrated into a fish farm located in Balıklıova/İzmir in order to use the nutrients arising from the production activities in fish farms between April 2018 and April 2019 in the cultivation of mussels fed by filtering the water. The impact area of the fish farm was tried to be determined and the rearing, survival and reproduction performances of the mussels were examined in 3 stations, which were the farm center, the impact area and the unimpact area. In order to determine the environmental parameters, temperature, salinity, chlorophyll-a and particulate matter were measured monthly. Monthly taken mussel samples were brought to the laboratory at Ege University Faculty of Fisheries Urla Campus, biometric measurements were made, meat yield and condition indices were calculated and gonad development stages were examined.