Bayburt ili hububat alanlarındaki böcek faunasının belirlenmesine yönelik çalışma
A study to detect the insect fauna in the grain fields of Bayburt province
  1. Tez No: 651816
  2. Yazar: NİSANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma, 2019 yılı mayıs-ağustos ayları arasında Bayburt ili ve ilçelerindeki hububat alanlarında bulunan zararlı ve faydalı böcek faunasını belirlemek, literature ve sonraki yaklaşımlara katkı sağlamak amacı ile yapılmıştır. Yöntem: 2019 yılı mayıs-ağustos ayları arasında 10-15 gün aralıklarda arazi çalışmaları yürütülmüştür. Örnekler, çalışma alanlarından atrap ile toplanmış, uygun karton kutulara koyularak laboratuvara getirilmiştir. Etiket bilgileri eklenerek, ilgili uzman hocalar yardımı ile teşhisi yapılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda elde edilen bilgilere göre hububat üzerinde tespit edilen zararlı türlerin hem tür hem de birey sayısı olarak büyük çoğunluğunu Hemiptera (Heteroptera) takımına ait türler oluşturmaktadır. Aynı zamanda tespit edilen faydalı türlerin en yoğun yer aldığı takımında Coleoptera olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda bitkiler üzerinden zararlı olarak 108, doğal düşman olarak da 21 tür olmak üzere toplam 129 tür belirlenmiştir. Yoğunluk sırası ile tespit edilen başlıca zararlı türler; Hemiptera; Nysius graminicola (Kolenati 1845) (Lygaeidae), Stictopleuruo punctatoneruosus (Goeze 1778) (Rhopalidae), Exolygus rugulipennis (Poppius 1911) (Miridae), Eurygaster integriceps (Linnaeus 1758) (Scutelleridae), Aelia rostrata (Fabricius 1803), Eurydema ornata (Linnaeus 1758), Eurydema oleracea (Linnaeus 1758), Eurydema ventralis (Kolenati 1846) (Pentatomidae), Goniagnathus brevis (Herrich-Schaeffer 1835) (Cicadellidae), Orthoptera; Chorthippus biguttulus (Linnaeus 1758), Calliptamus italicus (Linnaeus 1758) (Acrididae), Poecilimon spp. (Tettigonidae), Hymenoptera; Cephus pygmaeus (Linnaeus 1767) (Cephidae), Coleoptera; Clanoptilus geniculatus (Germar 1824) (Melyridae), Spermophagus sericeus (Geaffroy 1785) (Bruchidae), Hypoptilus dissimilis (Baudi di Selve 1873) (Malachiidae), Gastrophysa polygoni (Linnaeus 1758), Cryptocephalus variceps (Weise 1884) (Chrysomelidae), Alosimus armeniacus (Falderman 1837) (Meloidae), Diptera; Acanthioptulus helianthi (Becker 1908) (Tephritidae)'dir. Tespit edilen başlıca faydalı türler yoğunluk sırası ile; Neuroptera; Chrysopa carnea (Stephens 1836) (Chrysopidae), Hemiptera; Nabis ferus (Linnaeus 1758), Nabis pseudoferus (Remane) (Nabidae), Coleoptera; Coccinella septempunctata (Linnaeus 1758) (Coccinellidae), Cantharis rufa (Linnaeus 1758), Metacantharis rosinae (Bourgeais 1886) (Cantaridae), Diptera; Sphaerrophoria scripta (Linnaeus 1758) (Syrphidae), Hymenoptera; Exephanes ischioxanthus (Gravenhorst 1829) (Ichneumonidae) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out between may and august 2019 to contribute to the literature by identifying harmful and beneficial insect fauna found in the grain areas of Bayburt province and its districts. Method: Field works were carried out between May and August 2019, at intervals of 10-15 days. Samples were collected from the fields with atrap, placed in appropriate cardboard boxes, label information was written and brought to the laboratory. The samples were identified with the help of the expert teachers in the laboratory. Findings: According to the information obtained as a result of the study, the majority of the harmful species detected on cereals, in terms of both species and number of individuals, constitute the species belonging to the Hemiptera (Heteroptera) team. At the same time, the team with the most useful species detected is in the Coleoptera team. Results: As a result of the study, a total of 129 species, 108 of which are plant pests and 21 are natural enemies, have been identified. Mainly harmful species detected intensely are; Hemiptera; Nysius graminicola (Kolenati 1845) (Lygaeidae), Stictopleuruo punctatoneruosus (Goeze 1778) (Rhopalidae), Exolygus rugulipennis (Poppius 1911) (Miridae), Eurygaster integriceps (Linnaeus 1758) (Scutelleridae), Aelia rostrata (Fabricius 1803), Eurydema ornata (Linnaeus 1758), Eurydema oleracea (Linnaeus 1758), Eurydema ventralis (Kolenati 1846) (Pentatomidae), Goniagnathus brevis (Herrich-Schaeffer 1835) (Cicadellidae), Orthoptera; Chorthippus biguttulus (Linnaeus 1758), Calliptamus italicus (Linnaeus 1758) (Acrididae), Poecilimon spp. (Tettigonidae), Hymenoptera: Cephus pygmaeus (Linnaeus 1767), Coleoptera; Clanoptilus geniculatus (Germar 1824) (Melyridae), Spermophagus sericeus (Geaffroy 1785) (Bruchinae), Hypoptilus dissimilis (Baudi di Selve 1873) (Malachiidae), Gastrophysa polygoni (Linnaeus 1758), Cryptocephalus variceps (Weise 1884) (Chrysomelidae), Alosimus armeniacus (Falderman 1837) (Meloidae), Diptera; Acanthioptulus helianthi (Becker 1908) (Tephritidae). The main beneficial species identified are; Neuroptera: Chrysopa cornea (Stephens 1836) (Chrysopidae), Hemiptera; Nabis ferus (Linnaeus 1758), Nabis pseudoferus (Remane) (Nabidae), Coleoptera; Coccinella septempunctata (Linnaeus 1758) (Coccinellidae), Cantharis rufa (Linnaeus 1758), Metacantharis rosinae (Bourgeais 1886) (Cantaridae), Diptera; Sphaerrophoria scripta (Linnaeus 1758). (Syrphidae), Hymenoptera: Exephanes ischioxanthus (Gravenhorst 1829) (Ichneumonidae).