Manisa (Demirci) Akçakertik florası
Flora of Manisa (Demirci) Akçakertik
  1. Tez No: 65184
  2. Yazar: Ö.SEYFETTİN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırma Manisa-Demirci (Akçakertik Tepe) florasını tesbit etmek üzere yapılmıştır. Araştırma alam Manisa il sınırları içersinde yer almaktadır. Araştırma alanından toplanan bitkilerden 71 familyaya ait 247 cins ve 428 tür tesbit edilmiştir. 30 takson Türkiye için endemiktir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımında Iran-Turan elementleri % 7, Akdeniz elementleri %18, Avrupa-Sibirya elementleri % 12 oranında bulunmuştur. Kapsadığı tür sayısı bakımından alanda bulunan başlıca büyük familyalar, Fabaceae (51), Asteraceae (41), Brassicaceae (17), Caryophyllaceae (13), Lamiaceae (27), Poaçeae (25), Apiaceae (11), Boraginaceae (19), Scrophulariaceae (24), Rosaceae (17), Ranunculaceae (11); cinsler ise, Trifolium (11), Vida (6), Veronica (16), Hypericum (B), Myosotis (7), Euphorbia (7), Viola (7) dir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Present investigation was carried out in order to determine the Flora of Akçakertik hill area which is in the Manisa (Demirci) province. The specimen were collected from the area, 247 genera and 428 species belonging to 71 families were identified. Of all the specimens, 30 taxa are endemic for Turkey. The phytocographic area which contains 7% Irano- Turanian, 18% Mediterranean and 12% Euro-Siberian elements. With respect to number of species, the major families in the area are; Fabaceae (51), Asteraceae (41), Brassicaceae (17), Caryophyllaceae (13), Lamiaceae (27), Poaceae (25), Apiaceae (11), Boraginaceae (19), Scrophulariaceae (24), Rosaceae (17), Ranunculaceae (11); and the major genera are;, Trifolium (11), Vicia (6), Veronica (16), Hypericum (8), Myosotis (7), Euphorbia (7), Viola (7) VIII