Manisa-Demirci ve çevresinde yayılış gösteren bazı boya bitkilerinin morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 10267
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
-89- 6. ÖZET Çalışmamızda Manisa-Demirci ve çevresinde yayılış gös teren bazı boya bitkilerinin morfolojik ve anatomik yapısı, toprak özellikleri, tohum çimlenmeleri ve boya içerikleri üze rinde durulmuştur. Araştırma materyali olarak Manisa-Demirci ve çevresin de yayılış gösteren Rubia tinctorium türü, Rumex obtusifolius subsp. subalpinus alt türü ve Ctgtus laurifolius türü seçilmiş tir. Morfolojik özellikleri bakımından ele alman türlerin kısımları; yaprak, meyve şekli ve büyüklüğü, çiçek kısımları, tek veya çok yıllık oluşu, plasentasy on tipleri gibi bazı özellikleri saptanmıştır. Gövde kesitlerinde R. tinctorium ile R. obtusifolius subsp. subalpinus ' da kısımların aynı olduğu gözlenmiştir. En dışta epidermis, epidermis 'in altında klorenkima tabakası, sonra korteks gelmekte, daha sonra vasküler sistem ve öz böl gesi gelmektedir.R.tinctorium'un gövdesinde zaman zaman stoma ya rastlanmıştır. C. laurifolius' da farklı olarak kollenkima ve sklerankiraa görülmüştür. Kök kesitlerinde periderm, vasküler sistem her 3 bit kide görülmekte, parçalanmış epidermis ve korteks ise R. tinc torium ile C. laurifolius ' da olduğu saptanmıştır. C. laurifolius ve R. obtusifolius subsp. subalpinus ' ta öze rastlanmamıştır. Yapraklar 3 örnekte de Bifasial'dir.Stomalar yüzeysel kesitlerde R.tinctorium'da alt yüzeyde Anisositik ve Anomosi- tik tipte, R. obtusifolius subsp. subalpinus' da her iki yüzeyde Anisositik tipte ve C. laurifolius 'da alt yüzeyde Anomisitik tiptedir. Çimlenme denemeleri sonuçlarına göre R. tinctorium, R. obtusifolius sub sp. sub alpinus ve C. laurifolius 'da daha az ışık ve ısı duyarlılığına sahip olduğu görülmüştür.-90- Toprak analizleri sonuçlarına göre doğal yayılış gös teren örnek türlerimiz büyük çoğunlukla kumlu-tınlı yapıdaki organik madde bakımından zengin, hafif veya orta ağırlıktaki topraklara uyum göstermiştir. Boyama denemeleri sonucu boya içeriği yönünden en zen gin _R. tinetorium türüdür.R.obtusifolius subsp. subalpinus alt türü Ç.laurifolius türününde boya içeriği bakımından önemli olduğu saptanmıştır. Bulguların kaynak verilerle tartışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
-91- SÜMMJRY In our research, we studied the morphological and ana tomical structure, characteristics of soil, seed germination and the contents of dyes in the plants,that are distributed in' Manisa-Demirci and its environs. jj'or research material, Rub i a tinctorium »Rumex obtusi-. folius subsp. subalpinus and Cistus laurifolius that show a di stribution in the above-mentioned area have been selected. The species that Lave been studied from the point of view of their morphological characteristics have shown some peculiayities as to their fruit and leaf shape and size, as to their flowers, plecentation types and as to whether they are perennial or long lasting plants. The stem sections of R. tinctorium and R. obtusifolius have shown identical parts. In the outmost layer, the epidermis takes place. Under the epidermis, the clorenchyma layer is fo und, which is followed by the cortex, the vasculer system and then the pith area. In the stem of R. tinctorium, stoma had been detected from time to time. G. laurifolius Las shown some dif ference in that, it has collenchyma and sclerenchyma layers. In root sections, all three species have shown periderm and vascular systems. Fragmented epidermis and cortex, on the other hand, has been defected in R. tinctorium and G. laurifolius. In G. laurifolius and R. obtusifolius subsp. subalpinus no pith area has been found. In all three sampless, the leaves are bifacial. In su perficial leaf secture, the stomata were found to be of anisocytic and anornocytic types in the lower surface of the R. tinctorium species. In R. obtusifolius subsp. subalpinus both surfaces are of anisocytic type. In G. laurifolius species, the lower surface is of anomocytik type.-92- The results of germination experiments have shown that R.tinctorium, R. obtusif olius subsp. subalpinus and C.laurif olius have loss sensitivity to light and temperature. According to the resuts of soil analysis, our sample species show a tendency for sandy-loam soil that is rich in organic rneterial and is either light or of medium v/eight. According to dyeing experiments, the sample that is most rewardi ng in this context is the R.tinctorium species. Howe ver, both R. obtusif olius subsp. subalpinus and C.laurif olius have importance as to their dye material contents. The findings have been verified by the data that have been used as reference material.