Sert dolgu kaynağının aşınmasının incelenmesi
Investigation of wearing of hard coating welding
  1. Tez No: 65183
  2. Yazar: NURULLAH SİNAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışan makina parçalarında sürtünmeye maruz parçalar için en büyük sorunlardan biri de aşınmadır. Normal ölçülerini kaybeden parçaların değiştirilmesi zarureti; işçilik, maliyet gibi kavramları ön plana çıkarır. Bu sebeple, çalışan parçalardaki aşınmayı azaltma çalışmaları önem kazanmaktadır. Bu çalışmada; çeşitli uygulamaları olan dolgu kaynaklarının aşınma davranışları araştırılmıştır. En çok uygulaması olan sert dolgu kaynağı elektrodlarının, abrazif aşınma durumuna ait deneyler yapılmıştır. Bu deneylerde; pim-disk modellemesinde, Si C aşındırma elemanı, abrazif aşındırıcı olarak kullanılmış ve aşınma deneyleri yapılmıştır. Değişik sert dolgu kaynağı elektrodlarıyla (7 farklı elektrod) yüzeyi doldurulan Ç 1040 malzemesinin aşınma mukavemeti özellikleri ele alınmıştır. Aşınmada belirleyici özelikler; sertlik, kimyasal yapı, çalışma şartlan olarak tesbit edilmiştir. Sonuçta; çalışma şartlarına uygun bir dolgu kaynağı elektrodunun seçilip, kaynağının yapılması ile malzemeden ve işçilikten tasarrufa gidilmiş olur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT One of the most important problem, for parts subjected to friction of working machine parts is wear. Replacing of the parts that lost its normal dimensions brings forward some concepts like labour and costs. For this reason studies on reducing the wear of working parts become important. In this study; wear behaviors of coating weldings having various applications has been investigated. Experiments on wear of electrods having numerous applications have been conducted. In these experiments; for the most convenient modelling, SiC wearing element has been used as abrasive (element) and wearing experiments have been conducted. Wear strength properties of Ç 1040 material filling with different hard coat welding ( 7 different electrodes) have been handled. It has been seen that chemical condition was one of the characteristic properties beside the wear strength. As a result ; savings from material and labour are achieved by choosing a convenient coating electrode for working conditions and welding.