Tüketicilerin satın alma kararları üzerinde marka değerinin etkisi
  1. Tez No: 651868
  2. Yazar: ŞERİFE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pazarlamanın temel kavramlarından biri olan ürün; kullanım ya da tüketim için pazara sunulan, tüketicilerin dilek, istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek her şeyi kapsamaktadır. Pazarlama iletişimi açısından ürün, öğrenme ve algılama sürecinde tüketiciye uyarıcı ve ipuçları olma görevini üstlenirler. Ürün, işlevsel bir yarar sunarken marka, ürünün işlevsel amacının ötesinde, o ürünün değerini arttıran bir isim, sembol, tasarım veya işarettir. Ürün üretilmekte, marka ise yaratılmaktadır. Diğer yandan bir ürün zaman içinde değişebilirken marka kalıcıdır. Marka temel olarak bir ürünü temsil etmesine karşın bir isimden çok daha fazla bir anlama sahiptir. Pazarlamanın amacı, tüketicilerin dilek, istek ve ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için ise öncelikle tüketicilerin davranışlarının bilinmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Product is one of the basic concepts of marketing; covers everything that can meet the wishes, wishes and needs of the consumers. In terms of marketing communication, the product acts as a stimulus and clues to the consumer in the process of learning and perception. While the product offers a functional benefit, the brand is a name, symbol, design or sign that increases the value of that product beyond the functional purpose of the product. The product is produced and the brand is created. On the other hand, a product may change over time and the brand is permanent. Although the brand basically represents a product, it has more meaning than a name. The purpose of marketing is to meet the wishes, wishes and needs of consumers. In order to realize this aim, first of all, the behaviors of consumers should be known. For this, it is necessary to analyze consumer behavior.