Celal Bayar Üniversitesi (Manisa) Kampüs alanı florası
The Flora of Celal Bayar University (Manisa) Campus area
- Tez No: 65188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu tez, Ege Bölgesi'nde izmir ile Manisa illeri arasında Yunt dağı (1075m) eteklerinde kurulmakta olan Celal Bayar Üniversitesi kampus alanının (100-300m.) florasını içermektedir. B1 karesine giren alanın floristik listesi Türkiye Florasının 10. cildinde yayınlanmış familyalara ait cins ve türlerin sıralamasına göre verilmektedir. 1994-1996 yılları arasında yapılan flora çalışmaları sonucunda bölgede 62 familya ve 209 cinse ait 315 vasküler bitki taksonu saptanmıştır. Saptanan taksonların % 36'sı Akdeniz, % 5'i Avrupa - Sibirya ve % 2'si İran-Turan flora bölgesi elementidir. Bölgedeki endemizm % 3' tür. Araştırma alanının florasında en çok takson içeren ilk 10 familya Fabaceae, Asteraceae, Poaceae, Lamiaceae, Apiaceae, Brassicaceae, Boragınaceae, Liliaceae, Rosaceae, Scrophulariaceae.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, studies on the flora of Celal Bayar University campus area(100-300m.), foot of a Yunt mountains 075m), lying between Izmir and Manisa in Aegean Region, Türkiye. The Area is in the B1 square, volume 10 of flora of Turkey, vascular plant listed according to rule of Flora of Turkey. During the between and 1994-1996 years, 62 families, 209 genera 315 vascular plants were collected. Among these taxons are % 36 belong to Mediterranean, % 5 Euro-Siberian and % 2 Irano-Turanian floral elements, while the persentage of endemic taxa is 3. in the research area, were found first 10 families contain most of the taxa Fabaceae, Asteraceae, Poaceae, Lamiaceae, Apiaceae, Brassicaceae, Boragmaceae, Liliaceae, Rosaceae, Scrophulariaceae. IX