Toni Morrison'ın Süleyman'ın Şarkısı, Sevilen, Aşk ve Merhamet romanlarının Henri Bergson'un psikolojik zaman ve bellek felsefesi bağlamında incelenmesi
An analysis of Toni Morrison's Song of Solomon, Beloved, Love and A Mercy Within the Context of Henri Bergson's Psychological Time and memory philosophy
  1. Tez No: 651886
  2. Yazar: PINAR SÜT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
On dokuzuncu yüzyılın sonu ile yirminci yüzyılın başlarında meydana gelen teknolojik ve bilimsel gelişmeler, zaman algısı önemli derecede değişmiş olan önceki bütüncül karakter anlayışını sarsan moderniteye yol açmıştır. Zaman tasviri, bu nedenle, dışsal saat zamanıyla belirlendiği ve bireysel karakterler tarafından deneyimlendiği için olayların ve karakterlerin öznelliği ve nesnelliği bağlamında yeni tekniklerin ortaya çıkmasını beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, Henri Bergson tarafından önerilen terminolojileri kullanarak karakterlerin deneyimlenen zamanlarını analiz etmesi bakımından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, psikolojik yöne ağırlık vererek ve deneyimlenen zamanın modernist ve post-modernist romanlarda araştırıldığını göz önünde bulundurarak Toni Morrison'ın dört romanını Bergson'un“psikolojik zaman”ve“bellek felsefesi”açısından değerlendirmektir. Çalışma ayrıca deneyimlenen zaman ile aktif bellekte aralıksız olarak bütünleşen, karakterlerin travmatik tecrübelerini kimlik meseleleri bağlamında incelemektedir. Çalışma, Süleyman'ın Şarkısı, Sevilen, Aşk ve Merhamet romanlarında anahtar imgeler olarak zaman ve belleğin, bireylerin içsel süreçleriyle yakından ilgili olduğunu gösterir. Ayrıca sosyal faktörlerin ve geçmiş tecrübelerin karakterlerin ruhsal durumlarını etkilediğini ortaya çıkarır. Çalışma, bu dört roman vasıtasıyla, gerçek zaman ile içsel zaman arasındaki farkın, geçmiş deneyimlerin zaman algısı üzerindeki etkilerinin ve bellek ile karakter gelişimi arasındaki bağın onaylanabilir olduğuyla sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
Technological and scientific developments in the late nineteenth century and early twentieth century lead to modernity that undermined the earlier conception of the integrated persona whose perception of time dramatically changed. The representation of time as determined by the external clock-time and as experienced by the individual characters, therefore, brought about new techniques concerning objectivities and subjectivities of the events and characters. This study is significant in that it analyses the experienced time of the characters by using the terminologies offered by Henri Bergson. The aim of this study, with an emphasis on psychological aspect and considering that the experienced time has been explored in modernist and post-modernist novels, is to analyse Toni Morrison's four novels in terms of Bergson's concepts of“psychological time”and“memory philosophy”. The study additionally explores the identity matters with regard to the traumatic experience of the characters amalgamated with the recurrently experienced time in the active memory. The study shows that time and memory, as key images, in Song of Solomon, Beloved, Love, and A Mercy are closely concerned with internal processes of individuals. It also reveals that social factors and past experiences affect characters' psyches. The study concludes that through these four novels, the difference between clock-time and inner time, the effects of past experiences upon time perception, and the bond between memory and character development can be affirmed.