The relationship between emotional labor and burnout among cabin crew: The roles of person-job fit and work-family conflict
Kabin ekipleri arasında duygusal emek ve tükenmişlik ilişkisi: Kişi-iş uyumu ve iş-aile çatışmasının rolü
- Tez No: 651887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, duygusal emeğin tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş-aile yaşam çatışmasının rolünü ve bu aracılık etkisine kişi-iş uyumunun etkisini anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, 209 kişiden oluşan kabin ekibi örneklemi ile nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Duygusal Emek Ölçeği, İş-Aile Çatışması Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılarak kabin ekiplerinin işlerinin gereği olarak sergiledikleri duygusal emek stillerinin, tükenmelerine yol açıp açmadığı ve bu etkide, iş ve aile hayatları arasındaki rol çatışmasının etkisi incelenmiştir. Bu ilişkiye, Kişi-İş Uyumu Ölçeği kullanılarak, kişi-iş uyumu dahil edilmiş ve kabin ekiplerinin sergiledikleri duygusal emek stratejisinin hayatlarının diğer alanlarında yol açtığı gerginlik düzeyinde, işiyle uyumlu olanlar ve olmayanlar arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda değişkenler arasında önemli ilişkiler olduğu saptanmıştır. Duygusal emek ve tükenmişlik arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Tükenmişlik üzerinde pozitif etkisi olan bir diğer değişken iş-aile yaşam çatışmasıdır. İş-aile yaşam çatışması da pozitif yönde duygusal emekten etkilenmektedir. Ayrıca, kişi-iş uyumunun, duygusal emek ile iş-aile yaşam çatışması arasındaki ilişkisinde önemli bir mekanizma olduğu düşünülmektedir. Ancak, araştırmanın sonuçlarına göre, tüm değişkenlerin birlikte yer aldığı modelde biçimlendirilmiş aracılık ilişkisi bulunamamıştır. Daha önce yapılan çalışmalar incelendiğinde, özellikle Örgütsel Psikoloji alanında kabin ekipleri ile gerçekleştirilen çalışmalarının sayısının oldukça az olduğu görülmektedir. Havacılık sektörünün ve çalışmamızdaki değişkenlerin hem literatürde hem de yaşam da artan önemi ile, bu çalışmanın gelecekte yapılacak farklı araştırmalara ışık olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand the role of work-family life conflict on the effect of emotional labor on burnout and the impact of person-job fit on this mediation effect. Following this purpose, quantitative research was carried out with 209 cabin crew. In the study, the Emotional Labor Scale, the Work-Family Conflict Scale, and the Maslach Burnout Inventory were used. It was examined whether the emotional labor styles exhibited by cabin crews as a requirement of their jobs lead to exhaustion, and the effect of role conflict between work and family life to this effect. Person-job fit was added to this relationship using Person-Job Fit Scale. It was examined whether there is a difference between people who are fit/non-fit with their job on the level of the strain that the arise to the effect of emotional labor strategy displayed by cabin crews on the other areas of their lives. According to the results of the study, there are significant relationships between the variables. A positive relationship was found between emotional labor and burnout. Another variable that was a positive effect on burnout is the work-family life conflict. Work-family life conflict is also affected by emotional labor positively. Moreover, it was thought that person-job fit is an essential mechanism in the relationship between emotional labor and work-family life conflict. However, there was no relationship of moderated mediation in the model in which all the variables were included. When the previous studies were analyzed, the number of studies was done with cabin crews is very low, especially in Organizational Psychology. With the increasing importance of the aviation sector and these variables in literature and the working life, this study is expected to shed light on different researches in the future.