Anadolu Miyosen Dönem Rodentia (kemirici=memeli) takımının incelenmesi
Investigation of the Miocene Rodentia Order of Anatolia
- Tez No: 651922
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖNDER ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küçük memeliler genelde her türlü habitata adapte olup, değişen coğrafyaya göre hızla evrilen memeli grupları içerisinde en önemlilerinden biridir. Bu yüzden paleobiyocoğrafyayı ve paleokronolojiyi anlamlandırmak için Rodentia faunasını çalışmak son derece önemlidir. Küçük memeliler özellikle Rodentia takımı nişlerini gerçekleştirdikleri habitatlara özgü olan türler olup ekolojik indikatörler olarak kullanılabilirler. Rodentia faunasındaki değişimi izleyerek Miyosenden günümüze meydana gelen ekolojik değişimleri anlamlandırabiliriz. Anadolu'da yapılan paleontolojik kazılardan elde edilen Rodentia fosillerine dayalı olarak yayımlanan ve veri tabanlarında yer alan kayıtlar baz alınarak, Miyosenden günümüze Anadolu'nun paleobiyocoğrafyasını ve paleoekolojisini yorumlamak ve Anadolu'da bugüne kadar çalışılmış, yayınlanmış tüm Rodentia kayıtlarından yola çıkarak fosil Rodent faunasının listesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Rodentia takımı söz konusu olduğu için Anadolu'nun Erken Miyosende yoğunluk olarak sırasıyla Ciricetidae, Muridae, Gliridae ve Sciuridae ailelerinin baskın görülmesi nemlilik oranının yüksek olduğunu gösterir. Orta Miyosende ise tropik ya da yarı-tropik bir iklim hakimdir. Bu dönemin sonlarına doğru ekolojide meydana gelen değişimler makromemeliler gibi mikromemelilerin biyocoğrafyasındada kompleks bir oluşuma neden olmuştur. Orta Miyosende Muridae ailesinde %65 oranında ciddi düşüş yaşanması, Eomyidae ailesinin ortaya çıkışı ve Spalacidae ailesindeki ciddi artış görülmesi iklimsel bir değişimin göstergesidir. Fakat Geç Miyosende Muridae ailesinde tekrar maksimum seviyeye çıkması ve en yoğun aile olması bu dönemin nemlilik oranında düşünülenin dışında artış olduğunu gösteriyor olabilir. Eomyidae ve Castoridae türlerinin bu dönemde görülme oranını koruması yine sucul ortam ve nemlilik konusunda düşündürücüdür. Güncel Rodentia faunasının bu denli çeşitlilik göstermesi Anadolu'nun kompleks bir ekolojiye sahip olduğunu gösterir. Aynı şekilde Miyosende de Rodentia faunasının çeşitlilik göstermesi paleoekolojisinin ne denli farklı ortamlara sahip olduğunu gösteriyor olabilir. Erken Miyosenden Orta Miyosenin sonlarına doğru tam olarak kapalı ve nemli bir ekolojiye sahip olduğunu söylemek yerine yer yer daha kapalı ve tropikal bir ekolojiye sahip olduğunu söylemek daha doğru olabilir.
Özet (Çeviri)
Small mammals are generally adaptable to all kinds of habitats and are one of the most important mammal groups that rapidly evolve according to the changing geography. Therefore, it is extremely important to study Rodentia fauna in order to make sense of paleobiogeography and paleochronology. Small mammals are species specific to the habitats in which they create their Rodentia order niches and can be used as ecological indicators. By following the change in the Rodentia fauna, we can make sense of the ecological changes that have occurred from the Miocene to the present. To interpret the paleobiogeography and paleoecology of Anatolia from the Miocene to the present day, based on the records published in the databases based on the Rodentia fossils obtained from paleontological excavations in Anatolia and determining the list of the fossil Rodentia fauna based on all the Rodentia records studied and published in Anatolia to date intended. Since the Rodentia team is involved in this study, the predominance of Ciricetidae, Muridae, Gliridae and Sciuridae families respectively in the Early Miocene of Anatolia indicates that the rate of humidity is high. In the Middle Miocene, a tropical or semi-tropical climate prevailed. Towards the end of this period, changes in ecology caused a complex formation in the biogeography of micromammals such as macromammals. Severe 65% decrease in Muridae family in Middle Miocene, emergence of Eomyidae family and serious increase in Spalacidae family are indicators of climatic change. However, the fact that it reached the maximum level again in the Muridae family in the Late Miocene and it was the busiest family may indicate that there was an increase in the humidity rate of this period. The prevalence of Eomyidae and Castoridae species in this period is again thoughtprovoking about the aquatic environment and humidity. The diversity of the current Rodentia fauna shows that Anatolia has a complex ecology. Likewise, the diversity of Rodentia fauna in the Miocene may indicate how different environments the paleoecology had. It may be more correct to say that it has a more closed and tropical ecology in places, rather than saying that it has a completely closed and humid ecology from the Early Miocene to the end of the Middle Miocene.