Milli Mücadele Dönemi istihbarat faaliyetleri
Intelligence activities in the National Struggle
- Tez No: 651923
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARAGÖZ YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Uzun yıllardır devletler varlıklarını sürdürmek, ülke ve milletlerini iç ve dış tehlikelerden korumak için istihbarat faaliyetlerine başvurmaktadırlar. Öyle ki düşman karşısında başarılı olmak için askeri güç tek başına yeterli değildir. Bu nedenle düşmanın kuvvet yapısı, konuşlandırılması, sahip olduğu araç, gereç ve silahların durumu, eğitim seviyesi, morali, komutanların şahsi özellikleri gibi hususların bilinmesi kendi harekât tarzımızı belirlememizde büyük kolaylık sağlayacaktır. İşte bu gerçeklerin farkında olan Mustafa Kemal Paşa ve Milli Mücadele destekçileri, Milli Mücadele süresince istihbarat çalışmalarına önem vermiştir. Casusluk ve propaganda faaliyetleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde düşman hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. Bu sayede elde edilen bilgiler Milli Mücadele'nin kazanılmasında büyük öneme sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
For many years, governments have been using intelligence activities to maintain their existence and protect their countries and nations from internal and external dangers. So much so that military power alone is not enough to succeed against the enemy. For this reason, knowing the enemy's force structure, deployment, the status of the tools, equipment and weapons, the level of education, morale, and the personal characteristics of the commanders will help us determine our own style of operation. Being aware of these facts, Mustafa Kemal Pasha and his supporters of the National Struggle gave importance to the intelligence activities during the National Struggle. As a result of the studies carried out in various fields, especially espionage and propaganda activities, important information about the enemy was obtained. The information obtained in this way has been of great importance in winning the National Struggle.