Asidik ortamda yumuşak çeliğin korozyonuna karşı pirazin türevlerinin inhibitör etkisinin incelenmesi
Investigation of the inhibitor effect of pyrazine derivatives against the corrosion of mild steel in acid media
  1. Tez No: 651935
  2. Yazar: AYŞEN KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, pirazin türevlerinin yumuşak çelik (MS) korozyonuna karşı inhibitör etkisi 0,5 M HCl çözeltisi içinde potansiyodinamik polarizasyon, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve lineer polarizasyon direnci (LRP) metodları kullanılarak çalışılmıştır. Yanı sıra inhibitör etkisi farklı sıcaklıklarda incelenmiş ve yumuşak çelik yüzeyinin morfolojisi inhibitörsüz ve inhibitörlü ortamda yüzey taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile görüntülenmiştir. İnhibitör etkinliği, inhibitör derişimi arttıkça artmış ve sıcaklık arttıkça azalmıştır. Potansiyodinamik polarizasyon sonuçları çalışılan inhibitörlerin karma inhibitör özelliği gösterdiği tespit edilmiştir. Yumuşak çelik yüzeyinde pirazin türevlerinin adsorpsiyonun Langmuir izotermine uyduğu belirlenmiştir. Kads, ∆G○ads, Ea gibi termodinamik parametreler hesaplanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, inhibition performance of pyrazine derivatives against corrosion on mild steel (MS) in 0.5 M HCl solution investigated at different concentrations and temperatures by potentiodynamic polarization, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and linear polarization resistance (LPR) methods. Furthermore, the morphology of MS surface was monitored in absence and presence inhibitor by atomic force microscope (AFM) and scanning electron microscopy (SEM). It is seen that the inhibition efficiency increased when inhibitor's concentration is increased, and decreased when the temperature is increased. The potentiodynamic polarization results indicate that all the studied inhibitors examined show as mixed type inhibitor characteristics. Pyrazine derivatives adsorption on the MS surface conformed to the isotherm of Langmuir and thermodynamic parameters; Kads, ∆G○ads, Ea were also calculated and evaluated.