Yeni tip korozyon inhibitörü sentezi, karakterizasyonu ve asidik ortamda yumuşak çeliğin korunması üzerine etkilerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of new type corrosion inhibitor and examination of its protection effect on mild steel in acidic medium
  1. Tez No: 817375
  2. Yazar: YASEMİN BAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÖZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, yeşil bir korozyon inhibitörü olarak kondensasyon tepkimesi ile literatüre göre yeni bir Schiff bazı sentezlenmiş ve bileşiğin yapısı FT-IR ve 1H-NMR analizleriyle aydınlatılmıştır. Bu yeni tip Schiff bazının uygulanabilirliğini test etmek amacıyla, 1,0 M HCl çözeltisindeki yumuşak çeliğin korozyon davranışına inhibitör etkisi bazı elektrokimyasal yöntemlerle araştırılmıştır. Ölçümlerde inhibitör olarak 1,0x10–5 M–1,0x10–3 M Schiff bazı içeren ve içermeyen 1,0 M HCl çözeltileri kullanılmıştır. Bu çözeltilerle 298 K'de bir saat daldırma süresi sonunda EIS, LPR ve potansiyodinamik polarizasyon ölçümleri yapılmıştır. Yeni Schiff bazının hem kısa hem de uzun daldırma sürelerinde etkin olduğu görülmüştür. Hidroklorik asitli ortamdaki yumuşak çeliğin korozyonunu, yeşil inhibitör olarak sentezlenen Schiff bazının önleme etkisi ayrıca FE-SEM ve AFM yüzey analiz teknikleriyle incelenmiştir. Yüzey analizleri sonucunda, elektrot yüzeyinde korozyona karşı koruyucu bir film tabakası oluştuğu net bir şekilde gözlenmiştir. Hem elektrokimyasal deney sonuçları hem de yüzey analiz bulguları birbiriyle son derece uyumlu olmuştur. Bu çalışma ile sentezlenen yeni Schiff bazı, asidik ortamdaki yumuşak çelik için başarılı bir inhibitör olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new Schiff base was synthesized as a green corrosion inhibitor by condensation reaction according to the literature and the structure of the compound was elucidated by FT-IR and 1H-NMR analyses. In order to test the applicability of this new type of Schiff base, the inhibitory effect on the corrosion behavior of mild steel in 1.0 M HCl solution was investigated by some electrochemical methods. In the measurements, 1.0 M HCl solutions with and without 1,0x10–5 M–1,0x10–3 M Schiff base were used as inhibitor. EIS, LPR and potentiodynamic polarization measurements were performed with these solutions after one hour of immersion at 298 K. The new Schiff base was found to be effective in both short and long immersion times. The inhibition effect of Schiff base, which is synthesized as a green inhibitor, on the corrosion of mild steel in HCl solution was also investigated by FE-SEM and AFM surface analysis techniques. As a result of the surface analysis, it was clearly observed that a protective film layer against corrosion was formed on the metal surface. Both the electrochemical test and the surface analysis results were highly compatible with each other. The new Schiff base synthesized in this study was successfully applied as an inhibitor for mild steel in acidic medium.