Ishikawa ve huvec hücreleri ile oluşturulmuş sferoid mono-kültür ve sferoid ko-kültür modellerinin morfolojik ve immünohistokimyasal (E-kaderin ve beta-katenin) olarak karşılaştırılması
Morphological and immunohistochemical (E-cadherin and beta-catenin) comparison of spheroid mono-culture and spheroid co-culture models generated with ishikawa and huvec cells
  1. Tez No: 651946
  2. Yazar: SEMİHA MERVENUR KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde giderek artan kanıtlar, üç boyutlu hücre kültürü modellerinin, iki boyutlu hücre kültürü modellerine göre in vivo tümör mikro ortamını daha iyi yansıttığını göstermektedir. Ko-kültür modelleri, hücreler ve in vivo mikro ortam arasındaki iletişimi daha iyi anlamak için ideal hücre kültürü modelleridir. E-kaderin ekspresyon seviyelerindeki değişiklikler, kanser metastazı ve ilerlemesi ile yakından ilişkilidir. β-katenin, E-kaderinin hücre yapışmasına aracılık eder. Endotel hücreler, tümör mikro ortamındaki stromal hücre bileşenleridir. Endotel hücrelerinde E-kaderin ekspresyonunun çok az olduğu veya hiç olmadığı bilinmektedir. Çalışmamızda, hücre etkileşimlerini daha iyi yansıtmak için Huvec ve Ishikawa hücreleri (endometriyal kanser hücre hattı) kullanılarak hem iki boyutlu hem de üç boyutlu mono-kültür ve ko-kültür modelleri oluşturulmuştur. Üç boyutlu hücre kültürü modelinde sferoidler üç gün boyunca takip edildi. Ko-kültür sferoidlerinin boyutu, mono-kültür sferoidlerinden önemli ölçüde daha büyük kaydedildi. E-kaderin ve β-katenin ekspresyon seviyeleri, immünofloresan boyama ile ölçüldü. İki ve üç boyutlu modellerde, Ishikawa hücrelerinin mono-kültüründe E-kaderin ekspresyon seviyeleri, Huvec ve ko-kültür hücrelerinden önemli ölçüde daha yüksek kaydedildi. Benzer şekilde, β-katenin ekspresyon seviyeleri iki boyutlu modellerde Ishikawa hücrelerinin mono-kültüründe daha yüksek iken, üç boyutlu modellerde β-katenin ekspresyon seviyelerinde önemli bir farklılık gözlenmedi. E-kaderin ekspresyon seviyelerinin, Huvec ve Ishikawa hücrelerinin hem iki hem de üç boyutlu ko-kültürlerinde önemli ölçüde azaldığı kaydedildi. Bu sonuçlar, endotel hücrelerinin Ishikawa hücrelerinde E-kaderin ekspresyonunu baskılayarak endometriyal kanser ilerlemesinde değişikliklere neden olabileceği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing evidence shows that three dimensional cell culture models better reflect the in vivo tumor microenvironment than two dimensional cell culture models. Coculture models are ideal cell culture models for understanding the communication between cells and the in vivo microenvironment better. Changes in expression levels of E-cadherin are closely related to cancer metastasis and progression. β-catenin mediates cell adhesion of E-cadherin. Endothelial cells are stromal cell components in the tumor microenvironment. It is known that there is little or no expression of E-cadherin in endothelial cells. In our study, both two dimensional and three dimensional mono-culture and co-culture models were created using Huvec and Ishikawa cells (endometrial cancer cell line) in order to better reflect cell interactions. Spheroids were followed for three days in the three dimensional cell culture model. The size of the co-culture spheroids was recorded significantly larger than the mono-culture spheroids. Expression levels of E-cadherin and β-catenin were measured by immunofluorescence staining. In two and three dimensional models, expression levels of E-cadherin in mono-culture of Ishikawa cells were recorded significantly higher than in Huvec and co-culture cells. Likewise, while the expression levels of β-catenin were higher in mono-culture of Ishikawa cells in twodimensional models, no significant difference was observed in three dimensional models. It has been noted that the expression levels of E-cadherin is significantly reduced in co-cultures of Ishikawa cells with Huvec cells in both two and three dimensions. These results support the idea that endothelial cells may cause changes in endometrial cancer progression by suppressing E-cadherin expression in Ishikawa cells.