Biyolojik olarak aktif artemisinin-benzotiyofen türevlerinin antikanser ve antiinflamatuar etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer and antiinflammatory effects of biologically active artemisinin–benzothiophene derivatives
- Tez No: 971167
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Kanser, genetik ve moleküler bozukluklar sonucu gelişen karmaşık bir hastalık olup mevcut tedavilerin toksisite ve ilaç direnci gibi sınırlılıkları yeni terapötik ajanları gerekli kılmaktadır. Bu tezde, artemisinin ve benzotiyofen yapılarının hibritlenmesiyle elde edilen türevlerin çeşitli insan kanser hücre hatları üzerindeki sitotoksik, antiproliferatif, anti-migrasyon, anti-invaziv, apoptotik ve antiinflamatuar etkileri incelenmiştir. Çalışmada kolon (Caco-2), prostat (LNCaP), karaciğer (HepG2), rahim ağzı (HeLa), meme (MDA-MB-231, MCF-7), akciğer (A549) ve endometriyum (Ishikawa) hücreleri kullanılmış, sağlıklı HUVEC hücreleri kontrol olarak değerlendirilmiştir. MTT analiziyle sitotoksisite ve EC₅₀ değerleri, koloni testleriyle proliferasyon, scratch-wound ve Matrijel invazyon testleriyle migrasyon ve invazyon analiz edilmiştir. Flow sitometri ve RT-PCR ile apoptoz, RAW264.7 makrofajlarında inflamatuar yanıt değerlendirilmiştir. Özellikle tiyofen halkası içeren ÖZK-148 türevi, Caco-2 (15,78 μM), HepG2 (17,94 μM), HeLa (36,98 μM) ve MDA-MB-231 (31,58 μM) hücrelerinde düşük EC₅₀ değerleriyle öne çıkmıştır. Koloni oluşumunda ÖZK-144 türevi, Caco-2, LNCaP ve A549 hücrelerinde %80'in üzerinde baskılayıcı etki göstermiştir. Migrasyon analizinde türevler, 24 ve 48. saatlerde yara bölgesindeki hücre göçünü anlamlı düzeyde inhibe etmiştir. İnvazyon testlerinde ÖZK-195, Caco-2 (%87,83) ve HepG2 (%89,08), ÖZK-170 ise LNCaP (%81,23) hücrelerinde en yüksek inhibisyonu sağlamıştır. Apoptoz analizleri, hibrit türevlerin hem içsel hem de dışsal apoptotik yolakları aktive ettiğini göstermiş, Bax, Kaspaz-3, -8, -9 ekspresyonları artarken, Bcl-2 baskılanmıştır. ÖZK-131, LNCaP (%80,85), Ishikawa (%82,45) ve HepG2 (%65,47) hücrelerinde yüksek apoptotik etki göstermiştir. Antiinflamatuar analizlerde ÖZK-148, ÖZK-150 ve ÖZK-195, LPS ile uyarılmış makrofajlarda NO üretimini ve COX-2, iNOS, IL-6, TNF-α gen ekspresyonlarını azaltarak inflamatuar yanıtı baskılamıştır. Sonuç olarak, hibritlerin antiproliferatif, antimetastatik, apoptotik ve antiinflamatuar özellikleriyle güçlü antikanser potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, artemisinin-benzotiyofen hibritlerinin hem antiproliferatif ve antimetastatik etkileri hem de apoptotik ve antiinflamatuar özellikleri ile çok yönlü antikanser potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease that develops as a result of genetic and molecular abnormalities, and the limitations of current treatments, such as toxicity and drug resistance, necessitate the development of new therapeutic agents. In this thesis, the cytotoxic, antiproliferative, anti-migration, anti-invasive, apoptotic, and anti-inflammatory effects of hybrid derivatives obtained by combining artemisinin and benzothiophene scaffolds were investigated on various human cancer cell lines. The study utilized colon (Caco-2), prostate (LNCaP), liver (HepG2), cervical (HeLa), breast (MDA-MB-231, MCF-7), lung (A549), and endometrium (Ishikawa) cancer cells, while healthy HUVEC cells were evaluated as the control group. Cytotoxicity and EC₅₀ values were determined using the MTT assay, proliferation by colony formation, and migration and invasion by scratch-wound and Matrigel invasion assays. Apoptosis was assessed via flow cytometry and RT-PCR, while inflammatory responses were analyzed in RAW264.7 macrophages. Notably, the derivative ÖZK-148, containing a thiophene ring, exhibited low EC₅₀ values in Caco-2 (15.78 μM), HepG2 (17.94 μM), HeLa (36.98 μM), and MDA-MB-231 (31.58 μM) cells. In colony formation assays, ÖZK-144 suppressed growth by more than 80% in Caco-2, LNCaP, and A549 cells. In migration analysis, the derivatives significantly inhibited cell movement into the wound area at 24 and 48 hours. In invasion assays, ÖZK-195 showed the highest inhibition in Caco-2 (87.83%) and HepG2 (89.08%) cells, while ÖZK-170 was most effective in LNCaP (81.23%) cells. Apoptosis assays revealed that the hybrids activated both intrinsic and extrinsic pathways, with increased expression of Bax, Caspase-3, -8, -9, and suppression of Bcl-2. ÖZK-131 demonstrated strong apoptotic activity in LNCaP (80.85%), Ishikawa (82.45%), and HepG2 (65.47%) cells. In anti-inflammatory assays, ÖZK-148, ÖZK-150, and ÖZK-195 reduced NO production and suppressed COX-2, iNOS, IL-6, and TNF-α expression in LPS-stimulated macrophages. In conclusion, artemisinin-benzothiophene hybrids were found to possess strong anticancer potential through their antiproliferative, antimetastatic, apoptotic, and anti-inflammatory properties.