KOBİ'lerin Çin'e olan ihracatlarında karşılaştıkları sorunlar: İstanbul Maden İhracatçıları Birliği örneği
Problems encountered by SMEs in exports to china: The example of Istanbul Mineral Exporters' Association
- Tez No: 651979
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı maden ve metal sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, Çin'e olan ihracat sürecindeki sorunlarını belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Böylelikle işletmelerin Çin'e olan ihracat süreçleri kolaylaşacak ve ülke ekonomisine olan katkıları artacaktır. Aynı zamanda Çin pazarında daha iyi rekabet edebileceklerdir. Bu araştırmada firmaların sorunlarını tespit etmek, bu sorunların çözümüne yönelik düşüncelerini belirlemek için İstanbul Maden İhracatçılar Birliğine üye toplamda 152 firmaya anket uygulanmıştır. Bu uygulama e-posta yoluyla yapılmıştır. Firmaların görüşleri betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen nitel verilerden yola çıkarak işletmelerin sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Bulgular değerlendirildiğinde işletmelerin finansal destek, nitelikli iş gücü, devlet teşvik ve destekleri, ihracat sürecindeki bürokrasi alanlarında sorunları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, resmî kurumlar bu sorunların çözümüne yönelik yeni çalışmalar yapmalıdırlar. Bu yol ile firmaların ihracat hacimleri arttırabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study main aims to determine the problems of businesses in the mine and metals industry during export process to China and to provide solutions to these problems. Thus, the export process will facilitate and export firms‟ contribution to the national economy will increase. At the same time, export firms will compete better in Chinese market. A questionnaire was applied to a total of 152 companies that are members of the Istanbul Mineral Exporters' Association to identify problems and propose solutions. This survey application was made via e-mail.. The survey were analyzed using descriptive technique. Based on the data obtained from export firms, solutions have been proposed. Considering the findings, problems have been identified in the areas of financial support, qualified labor force, government incentives, subsidies and bureaucracy in the export process. According to research results, official institutions need to do further studies for the solution of this problem and this way, export volumes of firms can be increased.